Ziemię zalewa plastik odpowiadający masie miliarda słoni
W Stanach Zjednoczonych obliczono całkowitą ilość plastiku na świecie. Liczba ta wyniosła aż 8,3 miliarda ton. Tak ogromna masa materiału odpowiada miliardowi słoni, a powstała jedynie w ciągu ostatnich 65 lat.
Najważniejszą kwestią jest to, że plastikowe przedmioty, takie jak opakowania, są stosowane przez bardzo krótki okres czasu, a następnie zostają wyrzucane. Ponad 70% całkowitej produkcji plastiku znajduje się obecnie wśród odpadów, między innymi na wysypiskach śmieci oraz w oceanach.
W artykule opublikowanym przez Uniwersytet Kalifornijski w czasopiśmie „Science Advances” dokonano pierwszej globalnej oceny, dotyczącej wyprodukowanej liczby plastiku. Ustalono, że połowa z 8,3 miliarda ton powstała w ciągu ostatnich 13 lat.
Jedynie 9% wyprodukowanego plastiku zostało poddane recyklingowi. Około 12% zostaje spalanych, a 79% trafia na wysypiska. Plastikowe opakowania są używane przez mniej niż rok, a najdłużej stosowane plastikowe produkty utrzymują się w budownictwie oraz w maszynach.
Szeroka możliwość w zastosowaniu oraz wytrzymałość tworzyw sztucznych sprawiły, że ich produkcja i wykorzystanie stale przyspieszają. Do 2050 roku ma być już 12 miliardów ton plastikowych odpadów, przy obecnych wskaźnikach recyklingu: Europa (30%), Chiny (25%), Stany Zjednoczone (9%). Żadne z powszechnie stosowanych tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji.
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl