Ziemia nie obraca się wokół Słońca

Opublikowano: 20.02.2015 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 769

W jednej ze szkół w Arabii Saudyjskiej kleryk powiedział uczniom o bezruchu Ziemi względem Słońca, pisze Al Arabiya. Szejk al-Bandar Khyber próbuje udowodnić swoją teorię na przykładzie ilustracji, którą opublikowano w Internecie. Temat aktywnie dyskutowany jest przez użytkowników Twittera.

Początkowo Saudyjczyk próbował udowodnić brak obrotów Ziemi na podstawie literatury religijnej, a następnie postanowił wyjaśnić swoją teorię, posługując się konkretnym przykładem tj. lotem samolotu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Chin.

„Jeśli Ziemia się obraca, Chiny będą na obróconej płaszczyźnie i nigdy ich nie osiągniemy” – powiedział Szejk al-Bandar Khaybar.

Nie sprecyzowano, w której instytucji Szejk al-Bandar Khaybar głosił swoje nauki. Wiadomo jednak, że stoi on na czele saudyjskiego odgałęzienia organizacji charytatywnej Al-Haramain, zajmującej się między innymi, edukacją ubogich w biednych krajach muzułmańskich poprzez budowę szkół i ośrodków badań islamu.

„Co za zbieg okoliczności, że stało się to w dniu urodzin Galileusza!” – napisał jeden z komentatorów na Twitterze.

Galileusz – włoski astronom, fizyk i filozof urodził się 15 lutego 1564. Za życia zasłynął jako aktywny zwolennik heliocentrycznego systemu na świecie, co doprowadziło go do poważnego konfliktu z Kościołem katolickim.

Heliocentryczna budowa świata to idea, z której wynika, że Słońce jest centralnym ciałem niebieskim, wokół którego obraca się Ziemia i inne planety wbrew geocentrycznemu porządkowi. Zaczęto mówić o tym jeszcze w starożytności, ale pogląd ten rozpowszechnił nad dobre pod koniec epoki renesansu.

Autorstwo: tallinn
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. wiara milosc nadzieja 20.02.2015 11:08
 2. karwan 20.02.2015 18:16

  Na niezależna.pl dałem komentarz:
  “To pewnie czytałeś w 2 klasie o naukowych eksperymentach obalających zarówno helio- i geocentryzm (co pozostaje?):
  – W roku 1871 profesor Sir George Biddell Airy napełnił tubę teleskopu wodą, aby sprawdzić zmianę kąta aberracji – tzw. odchylenie Fresnela. Airy postanowił zmierzyć ów kąt odchylenia światła gwiazd widzianych teleskopem. Według zasad aberracji, jeżeli Ziemia jest w ruchu, powinno następować odchylenie kątowe światła w wodzie. Eksperyment nie wykazał żadnego odchylenia.
  – Fakt istnienia ech radiowych udowadniał wielokrotnie profesor Stoemer już w 1927 roku, o czym poinformował świat naukowy, który po odpowiednich eksperymentach fakt ten w 100% potwierdził (Jonosfera zwykłe fale radiowe dość skutecznie zatrzymuje. Gdyby jednak taka fala przedostała by się jakimś cudem przez nią, to powinna ona rozproszyć się gdzieś w przestrzeni kosmicznej, ale tak nie jest!)
  – laureat nagrody Nobla profesor Maurice Allais wykonał bardzo dokładny optyczny przyrząd pomiarowy, który miał dokładnie wskazać prędkość kuli ziemskiej względem Słońca. Zmierzona prędkość wynosiła 0 km/h!
  – Profesor Barnet zbadał, że sztaba metalowa wprawiona w ruch obrotowy staje się magnetyczna, a więc doszedł do wniosku, że Ziemia, która naszpikowana jest różnymi cząsteczkami metalu, obracając się wokół własnej osi z prędkością kątową na równiku około 1670 km/h, wytworzyła by tak ogromne pole magnetyczne, że po krótkim czasie powinna się zatrzymać.”
  więcej na: https://redoctobermsz.wordpress.com/2013/09/06/niebocentryzm-nowy-artykul/
  a fakt, że magnes podgrzany traci właściwości magnetyczne… to skąd pole magnetyczne Ziemi, z tarcia magmy o skorupę, czy o płynne jądro Fe….?

 3. herstoryk 21.02.2015 09:15

  Stek bzdur, albo fatalne tłumaczenie, a może i jedno i drugie. Po pierwsze, nie mułła, bo mułłowie to duchowni hierarchicznego “kościoła” szyickiej odmiany islamu. W Arabii Saudyjskiej mieszka spora mniejszość Szyitów, mająca swoich mułłów, ale są dyskryminowanymi obywatelami 2-j kategorii w fanatycznie fundamentalistycznym kraju Sunnitów. A ci mają nie mułłów, ale uczonych w piśmie, zwanych imamami, nie należących do żadnej hierarchii kościelnej. Oryginał mówi “cleric” czyli duchowny, a autor tłumaczenia nie mający pojęcia o podziałach w islamie wkleił “mułła”.
  Po drugie tłumaczenie miesza kwestię obrotu Ziemi wokół Słońca z jej obrotem wokół własnej osi.

  Po trzecie, po co szukać takich mędrców w Arabii Saudyjskiej, gdy 25% Amerykanów wierzy, że to Słońce kręci się wokół Ziemi – http://www.npr.org/blogs/thetwo-way/2014/02/14/277058739/1-in-4-americans-think-the-sun-goes-around-the-earth-survey-says

 4. edek 22.02.2015 22:50

  Co za bzdury…

 5. heretyk 23.02.2015 14:26

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Heliocentryzm nawet w wikipedii jest napisane, że heliocentryzm to teoria, a co ważniejsze nie ma do dnia dzisiejszego ani jednego dowodu na to, że ziemia obraca się wokół słońca.

 6. kos 26.02.2015 00:14

  A moze ziemia jest wklesla i zyjemy w srodku ziemi?

  Niebocentryzm / Wywiad dla Porozmawiajmy TV https://www.youtube.com/watch?v=ZeD2vp9koB8

  Niebocentryzm, cz 1 Historia https://www.youtube.com/watch?v=Qv4NVao_LNw

  Strona po angielsku z opisem badan i historia teori http://www.wildheretic.com/concave-earth-theory/

  i jeszcze po polsku https://redoctobermsz.wordpress.com/2013/09/06/niebocentryzm-nowy-artykul/

 7. heretyk 26.02.2015 09:38

  Uważam, że niebocentryzm jest bardzo prawdopodobny, są ku temu mocne dowody. Jednak samo tylko wspomnienie o tym jest lekko mówiąc niewyobrażalne w dzisiejszym świecie oficjalnych prawd.

 8. mgmg 26.02.2015 12:59

  Z jednego czy dwóch oszołomów na portalu fajnie się pośmiać ale jak większość komentujących pisze takie brednie zaczynam się bać.

 9. malyperelka 26.02.2015 20:28

  @mgmg
  Przyłączam się w bólu, takie komentarze uwłaczają dzisiejszej szkole podstawowej.
  Czytając takie bzdurne teksty zastanawiam się nad kierunkiem w jakim podąża obecna edukacja.
  Pewnikiem jest negatywny wpływ internetu, ale do tego stopnia?

 10. mr_craftsman 27.02.2015 07:25

  @11 i 12

  Nic dziwnego, że nie rozumiecie. Macie podejście owcy – owca zawsze słucha pasterza i jego psów.

  Wcześniejsi komentujący mają podejście naukowe – naukowiec zawsze kwestionuje i rozważa, bo wie, że nie ma teorii w 100% prawdziwej i sprawdzonej, bo zawsze może dojść do nowego odkrycia.
  Owce nie mają tego rodzaju ciekawości naukowej. Owce mają inne zastosowania, np. mają produkować “wełnę”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.