Ziemia dla ludu, a nie dla bogaczy!

Opublikowano: 16.04.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 374

Czwartego marca ponad 500 członków SOC-SAT (Sindicato de Obreros del Campo – Sindicato Andaluz de Trabajadores – Związek Pracowników Polowych – Andaluzyjski Związek Pracowników) rozpoczęło okupację publicznego gospodarstwa rolnego Somonte w Palma del Rio w prowincji Kordoba w południowej Hiszpanii. Od tej pory do dnia dzisiejszego na terenie gospodarstwa stale przebywa około trzydziestu pracowników z pobliskich miasteczek, którzy pracując wspólnie przygotowują się do uruchomienia produkcji rolnej. Wspólnymi siłami zorganizowali pierwsze uprawy mające zaspokoić ich własne potrzeby – w ogrodzie mają pory, sałatę, ziemniaki, cebule, buraki i inne warzywa, których nasiona i sadzonki dostarczyli okoliczni rolnicy i organizacje rolnicze. Miejscowy hydraulik pomógł przy instalacji pompy wodnej, elektryk zajął się instalacją elektryczną. Od mieszkańców pobliskich wiosek otrzymali stadko kur, które dostarcza codziennie sześć jaj oraz kozła. Oczyścili studnie, naprawili system nawadniania. Zasadzili dwa hektary papryki – to ich pierwsza wspólna “inwestycja” mająca przynieść zyski, które w przyszłości umożliwią dalszy rozwój gospodarstwa.

Gospodarstwo Somonte to 400 hektarów gruntów rolnych, 41 hektarów ziemi jest nawadniane, pozostałe 359 to tereny suche. Zdaniem pracowników już w pierwszym okresie w uprawę nawadnianej części może zaangażować się około 50 osób, w dalszej perspektywie czasu rozwój upraw oraz związana z nimi działalność pozwoli wykreować dużo więcej miejsc pracy. Tylko w Palma del Rio jest ponad 1700 osób bezrobotnych, w okolicznych miejscowościach ponad cztery tysiące.

Formalnym właścicielem gospodarstwa jest rząd Andaluzji, który zamierza sprzedać Somonte w drodze licytacji. Pomimo licznych manifestacji, prób negocjacji i społecznego poparcia dla okupujących rząd nie zamierza odstąpić od planów prywatyzacji i udostępnić ziemię bezrobotnym mieszkańcom. W sądzie w Posadas toczy się postępowanie przeciwko okupującym w sprawie bezprawnego zajęcia i wyrządzenia szkód. Na wniosek strony rządowej 13 kwietnia sąd wydał nakaz opuszczenia gospodarstwa przez pracowników. Od tego momentu okupujący w każdej chwili spodziewają się przybycia funkcjonariuszy, którzy wyrzucą ich z terenu Somonte. Zapowiadają, że nie ustąpią i nie oddadzą ziemi w ręce spekulantów i wzywają do Somonte wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc aby wspólnie stawić opór ewentualnym próbom eksmisji. Tych, którzy nie mogą przybyć proszą o wysyłanie pocztą elektroniczną wyrazów sprzeciwu wobec represji na adresy rządu Andaluzji i rządzącej w Andaluzji partii PSOE oraz podjęcie wszystkich możliwych działań mających na celu nagłośnienie sprawy i wywarcia presji na władze Andaluzji.

List protestacyjny w wersji polskiej i hiszpańskiej można znaleźć TUTAJ.

Na podstawie: www.sindicatoandaluz.org
Źródło: hiszpania.eu.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Question
Użytkownik
Question

Najlepsze zdanie w artykule:

“Od mieszkańców pobliskich wiosek otrzymali stadko kur, które dostarcza codziennie sześć jaj oraz kozła.” :)

Il
Użytkownik

List protestacyjny proponuję wysłać również do polskiej ambasady w madrycie oraz do hiszpańskiej ambasady w warszawie.
Pod poniższymi adresami strony z adresami pocztowymi do ambasad:

http://www.madrid.polemb.net/?documentName=contact

http://www.maec.es/Subwebs/Embajadas/varsovia/es/home/Paginas/homevarsovia.aspx