Zieloni opuszczają KOD

Opublikowano: 15.11.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 744

“Ostatnie wypowiedzi Mateusza Kijowskiego przekraczają jednak granicę dopuszczalnej różnicy zdań” – napisano w oświadczeniu Rady Krajowej Zielonych. Ugrupowanie wycofało się ze współpracy z KOD pod wpływem zapowiedzi lidera ruchu o przyszłej współpracy z faszyzującą prawicą.

Zieloni od początku byli obecni na marszach, organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji, chociaż nie zawsze ich postawa spotykała się ze zrozumieniem. Kiedy na jednej z pierwszych demonstracji w przemówieniu Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski, liderzy ugrupowania, poruszyli temat niedoskonałości polskiej transformacji, zostali wygwizdani przez tłum. Jednak mimo różnic i marginalnej roli, jaką odgrywała niewielka partia w ruchu Mateusza Kijowskiego, kontynuowali współpracę. Teraz zresztą, jak pisze na swoim profilu na “Facebooku” Kossakowski, również “nie obrażają się na ludzi z KOD”. Jednak ostatnie wypowiedzi Kijowskiego, który chce w 2017 roku organizować wspólny marsz z Obozem Narodowo-Radykalnym i Młodzieżą Wszechpolską, doprowadziły do wyjścia z koalicji Wolność Równość Demokracja.

“Ostatnie wypowiedzi Mateusza Kijowskiego przekraczają (…) granicę dopuszczalnej różnicy zdań. Nie jesteśmy i nie będziemy gotowi maszerować wspólnie z ugrupowaniami nacjonalistycznymi, wrogimi różnorodności i demokracji. Nie godzimy się na bezpodstawne oskarżenia pod adresem naszych przyjaciół z ruchu antyfaszystowskiego, którzy od lat na co dzień bronią przed dyskryminacją i brutalną przemocą ludzi, będących obiektem nienawiści tych samych nacjonalistów, z którymi Kijowski chciałby maszerować” – napisano w oświadczeniu. “Nie możemy firmować, choćby milczeniem, wypowiedzi sprzecznych z naszymi podstawowymi poglądami i nie mamy zaufania do tego, co obecny lider KOD-u, Mateusz Kijowski, może powiedzieć w przyszłości. KOD miał być koalicją w obronie instytucji demokratycznego państwa prawa, a nie narzędziem budowania jedności narodowej” – stwierdza Rada Krajowa Zielonych. Partia podkreśla też, że po ponad roku działania organizacji przydałaby się demokratyzacja, która pozwoliłaby na wyłonienie “odpowiedzialnego, merytorycznego zasługującego na kredyt zaufania lidera lub liderki”.

Sam Kijowski na sytuację odpowiedział obrazkiem z cytatem “Jeśli chcesz uniknąć krytyki, nie nie mów, nic nie rób, bądź nikim”, który fałszywie podpisał imieniem Arystotelesa. W rzeczywistości to myśl Elberta Hubbarda, amerykańskiego pisarza i filozofa, który identyfikował się z, o zgrozo, anarchizmem.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. adambiernacki 15.11.2016 11:47

  Podeptał im szczypiorek?

 2. Dorota Nawigatorka 15.11.2016 13:53

  Jeśli politycy nagle “tracą zaufanie” jedni do drugich, to najczęściej oznacza, że jakiś kurek z kasą został zakręcony… Cóż, układy się zmieniają: czasem my kiwamy innych, czasem inni kiwają nas- panowie (i panie) politycy.

 3. Logika 15.11.2016 15:18

  KOD z ONR? Coś mi się wierzyć nie chce. Oba obozy reprezentują całkowicie odmienną politykę. Gdyby razem wyszli w jednym marszu pozagryzali by się po 100 metrach.

 4. luzak1977 15.11.2016 17:59

  Czyli co? Soros ma teraz ważniejsze wydatki, np.: w USA, niż jakiś tam KOD w Polsce? Panie K. jedź pan do Stanów, tam całkiem demokracji nie ma.

 5. blackeyed 16.11.2016 13:35

  Dokładnie! Soros teraz inwestuje w KOD amerykański.
  Natomiast “faszyzujaca prawica” to zgrany oksymoron.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.