Zidentyfikowano 4 podtypy raka jelita grubego

Opublikowano: 18.10.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 504

Autorzy publikacji z “Nature Medicine” wyodrębnili 4 podtypy raka jelita grubego. Podkreślają, że z nowo zdobytą wiedzą łatwej będzie zidentyfikować pacjentów z poważniejszą, szybciej postępującą chorobą, która wymaga bardziej intensywnego leczenia.

Naukowcy z Instytutu Badań nad Nowotworami (ICR) w Londynie oraz ich koledzy z Europy i USA skompilowali informacje dot. 3443 pacjentów z rakiem jelita grubego z całego świata, tworząc największy jak dotąd zbiór danych molekularnych i klinicznych na temat tej jednostki chorobowej, w tym nt. mutacji, aktywności genów, aktywacji układu odpornościowego, metabolizmu komórek, typu komórek nowotworowych oraz ich zdolności opanowywania sąsiednich tkanek.

Uczeni z ICR i współpracownicy odkryli, że za pomocą algorytmów do jednej z czterech kategorii da się przypisać aż 87% raków jelita grubego. W każdym z molekularnych podtypów występują odstępstwa od reguły, które mogą sprawiać, że wszystkie podtypy będą podatne na tę samą terapię.

Pacjenci z CSM4 (od ang. consensus molecular subtype 4) są często diagnozowani późno (w III lub IV stopniu zaawansowania). Ich nowotwór silnie przerzutuje, a wskaźnik przeżycia jest znacząco gorszy niż w innych podtypach raka jelita grubego. U chorych z CSM2 wskaźnik przeżycia jest za to o wiele lepszy nawet przy wznowie.

“W ramach studium zidentyfikowaliśmy 4 unikatowe typy raka jelita grubego; każdy charakteryzuje się określonym zestawem cech genetycznych i biologicznych. Niektóre są bardziej agresywne i z większym prawdopodobieństwem śmiertelne. To powinno pozwolić lekarzom zidentyfikować ludzi z bardziej agresywną postacią choroby i dostosować do tego leczenie. Ostatecznie może zaś doprowadzić do opracowania nowych molekularnych testów diagnostycznych; znając podtyp raka jelita grubego, dałoby zaś się wybrać najskuteczniejszą w jego przypadku terapię” – podsumowuje dr Anguraj Sadanandam z ICR.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: ICR.ac.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.