Zgubili 2,5 tony uranu

Opublikowano: 16.03.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2382

Inspektorzy nadzoru jądrowego ONZ odkryli, że około 2,5 tony naturalnego uranu zaginęło z libijskiego miejsca, które nie jest pod kontrolą rządu, a w którym tenże uran powinien być składowany.

Odkrycie jest wynikiem inspekcji pierwotnie zaplanowanej na zeszły rok, która „musiała zostać odroczona ze względu na sytuację bezpieczeństwa w regionie”.

Inspektorzy MAEA „stwierdzili, że 10 beczek zawierających około 2,5 tony naturalnego uranu w postaci UOC (koncentrat rudy uranu) wcześniej zadeklarowanych przez [Libię] nie znajdywały się w miejscu, w którym miały być przechowywane”.

„Utrata wiedzy na temat obecnej lokalizacji materiałów jądrowych może stanowić ryzyko radiologiczne, a także obawy dotyczące bezpieczeństwa jądrowego” – napisano w raporcie.

W 2003 roku Libia pod rządami ówczesnego przywódcy Mu’ammara al’Kaddafiego zrezygnowała z programu broni jądrowej.

Tymczasowy rząd Libii, powołany na początku 2021 r. na mocy wspieranego przez ONZ planu pokojowego, miał trwać tylko do wyborów zaplanowanych na grudzień tego roku. Wybory jednak wciąż się nie odbyły, a legalność rządu jest obecnie kwestionowana.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Reuters
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szurnięty Mędrzec 16.03.2023 15:32

    Co to, fabuła następnego odcinka Kapitana Bomby od Walaszka?

  2. Szurnięty Mędrzec 16.03.2023 16:48

    Pamiętaj Bert, wypieraj się wszystkiego. Żadnego uranu nie widziałeś, o ukraińskich niewolnikach nie słyszałeś, nie znasz żadnych Czeczenów i nie masz zielonego pojęcia, kim jest Jurij Owsienko – rada udzielana przez Erniego 1999 rok koloryzowane

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.