Zestresowany jak Polak

Opublikowano: 17.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1457

Polacy są najbardziej zestresowanym narodem Europy. Wśród branż, których pracownicy odczuwają najwyższy poziom stresu, jest m.in. ochrona zdrowia.

Z raportu „Workforce View in Europe 2019”, sporządzonego pod koniec 2019 roku przez Automatic Data Processing wynika, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem kontynentu. Część zatrudnionych przestała się stresować niskim wynagrodzeniem, ale pojawiły się nowe stresogenne czynniki – wyśrubowane, coraz wyższe cele do osiągnięcia, przeciążenie pracą i ograniczenie odpoczynku oraz lęk przed utratą stanowiska związany z widmem zastąpienia przez roboty.

Jak zauważają terapeuci oraz psychologowie, coraz więcej czynników wywołuje stres u zatrudnionych. Wpływ stresu na zdrowie psychiczne i fizyczne jest zauważalne przez Światową Organizację Zdrowia. W 2019 roku sklasyfikowała ona wypalenie zawodowe, powodowane w dużej mierze właśnie przez stres, jako „syndrom zawodowy”.

Stres odczuwany w czasie pracy nie tylko znacząco utrudnia funkcjonowanie, ale również przyczynia się do mniejszej efektywności, przemęczenia czy w końcu wypalenia zawodowego. Cierpi także jakość wykonywanych obowiązków.

Badania zrealizowane na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group pokazują, że stres odczuwa 85 proc. aktywnych zawodowo Polaków. U 55 proc. powoduje go przemęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków, u 43 proc. jest wywołany przez niekomfortowe warunki pracy, a u 25 proc. respondentów koniecznością zostawania w pracy po godzinach.

Do głównych czynników wywołujących u pracowników dyskomfort zaliczyć należy również niedocenianie, zbyt niskie wynagrodzenie za wykonywaną pracę, konflikty ze współpracownikami, wykonywanie zadań, które nie sprawiają przyjemności lub nie są dostosowane do zdolności pracownika, brak sensu, brak wsparcia, monotonia i powtarzalność zadań, brak kontroli nad decyzjami związanymi z codziennymi zawodowymi obowiązkami, sprzeczne wymagania lub niejasne oczekiwania dotyczące zaangażowania i wydajności, brak możliwości rozwoju czy awansu oraz zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. emigrant001 17.02.2020 15:45

  ja nie jestem zestresowany, wcale.

 2. Kaczor3333 18.02.2020 08:52

  Ja też nie. Ktoś jest?

 3. adambiernacki 18.02.2020 10:21

  @emigrant001, Kaczor3333
  Jeśli tu żyjecie to jesteście nielicznymi wyjątkami.

  ZZLowskie sekciarstwo przypominające Amway produkuje stres poprzez wprowadzanie nieludzkiego reżimu i chaosu. Produkuje zbędne posady dla wszelkich szkolonych cwaniaczków, którzy poprzez duraczenie uzasadniają ich istnienie. Już to jest maszyną produkującą stres.
  Stres wywołuje zadłużenie w jakie WPĘDZENI zostali Polacy i skandalicznie niskie zarobki niewolnicze niewystarczające nawet na zapewnienie utrzymania lub ledwie wystarczające na nie przy żelaznej oszczędności. Powstałe oligarchie i magnaterie czerwone i bandyckie całymi klanami się ubogacają kosztem uczciwych Polaków walczących o godność a nawet wręcz o życie. Całkowicie rozbrojone i odgrodzone zasiekami tworzoznego przez oligarchie prawa społeczeństwo jest podzielone i zniszczone. Biernie obserwuje ono poczynania kompradorskiej władzy, która bezczelnie pokazuje jak rozkrada majątek narodowy dokonując szeregu zdrad stanu.

  Zastanawiam się kim jesteście, że się nie stresujecie?

 4. Antubis85 19.02.2020 10:34

  A moze oni chcą abyś chodził zestresowany bo wtedy łatwiej takim człowiekiem manipulować. Wszelkie negatywowe emocje są jak najbardziej pożądane dla systemu. Bojąc się i stresując niczego nie zmienisz a system tylko tego oczekuje. Ludzie którzy się nie boja są najbardziej niebezpieczni dla systemu. Aby to zrozumieć trzeba osiągnąć odpowiedni poziom świadomości a to niestety rzadkość.

 5. adambiernacki 20.02.2020 11:16

  Hehe system niczego tak nie pragnie jak bezstresowej bierności.

 6. Aida 20.02.2020 11:37

  Jak wy podciągacie ten stres w pracy pod jakiś ogólny system?
  Szkoły produkują po prostu pracowników, którzy maja pracować więcej, ciężej, płacić podatki, spłacać kredyty i tak w kółko. Ten krąg życia powoduje stres.

  “Głównym powodem naszych kłopotów finansowych jest to, że w szkole nie nabywamy wiedzy o pieniądzach. Wynik tego jest taki, że ludzie uczą się pracować za pieniądze, ale nigdy nie uczą się jak zrobić, aby pieniądze pracowały dla nich.”-Kiyosaki

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.