Ze strony Rosji nie ma wzajemności

Opublikowano: 12.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2075

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi „Die Welt”, w którym poddał krytyce nie tylko Rosję, ale i Francję, Niemcy oraz inne kraje UE.

Według premiera jeśli NATO coś dolega, to jest to wina jego członków, wymienił tutaj Francję i Niemcy jako te kraje, które nie dotrzymały obietnicy zwiększenia wydatków na obronę do ustalonego wskaźnika. „Jak w takiej sytuacji NATO ma spełniać oczekiwania”? – zadał pytanie Morawiecki.

Zdaniem premiera Polski opinia prezydenta Francji Emmanuela Macrona nt. stanu NATO, a konkretnie słowa o „martwicy mózgu” Sojuszu, to nieprawda, bowiem na wschodzie odczuwa się raczej mobilizację niż śmierć mózgu. „Na wschodzie Europy odczuwamy wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności. (…) Ważne jest dla nas, by Berlin bardziej uwzględniał obawy sojuszników NATO ze Wschodu niż robi to Francja” – stwierdził premier.

Mówiąc o stosunkach z Rosją, Morawiecki stwierdził, że podejmowane przez jakiekolwiek kraje, np. Francję, próby normalizacji tych stosunków, odbywają się bez wzajemności, przez co są pozbawione sensu, bo „Rosja musiałaby wycofać się z Krymu i zakończyć infiltrowanie wschodniej Ukrainy”. Premier dodał, że nie uważa roli, jaką Rosja odgrywa w Syrii, za „szczególnie konstruktywną”. Jednocześnie stwierdził, że Polska nie ma nic przeciwko normalizacji stosunków z Moskwą, a zagrożeniem dla Europy i Rosji są Chiny. „Prawdziwym zagrożeniem dla Moskwy są już od dawna Chiny. Wraz z państwami Europy Rosja mogłaby przeciwstawić się Pekinowi” – stwierdził.

Nie zabrakło też wątku gazowego i projektu Nord Stream 2, który choć spowolniony przez amerykańskie sankcje nałożone pod koniec ubiegłego roku, jest już na etapie końcowym realizacji. Premier Polski nie ma złudzeń – Nord Stream 2 powstanie, ale można „uniknąć najgorszego scenariusza”. „Moskwa nigdy nie powinna być w stanie szantażować UE wstrzymaniem dostaw gazu. Musimy zdywersyfikować nasze źródła energii, żeby nie uzależnić się od Rosji” – stwierdził Morawiecki.

Mówiąc o kwestiach klimatycznych i wymaganiach w sprawie stopniowego odchodzenia od węgla w energetyce, premier zaznaczył, że to nie Polska wybierała sobie koszyk energetyczny, lecz „był to wynik decyzji podjętych za nas przez Związek Sowiecki”. Przyznał, że choć Polska zgadza się z wyznaczonym celem w sprawie polepszenia stanu środowiska, oczekuje wyrozumiałości od swoich partnerów – „Polska musi przejść dłuższą drogę do neutralności w emisji dwutlenku węgla niż wiele innych krajów UE” – powiedział Morawiecki, dodając, że „płacimy wysoką cenę za transformację naszego systemu zaopatrzenia w energię”.

Premier Polski zwrócił też uwagę na to, że w niektórych państwach UE zaczynają się nasilać nastroje antyamerykańskie, co jest niepokojące, gdyż „bez współpracy z USA Unia nie będzie w stanie przeciwstawić się rosyjskim atakom hybrydowym i rosnącym wpływom Chin”. Dodał, że sam wolałby rozwijać projekt sieci 5G z europejskimi partnerami niż z Chinami.

Nie zabrakło też wątku reformy sądownictwa w Polsce proponowanej przez PiS, która spotkała się z krytyką ze strony organów unijnych. Zdaniem Morawieckiego Polska robi teraz to, co już dawno wydarzyło się w Niemczech i przypomniał, że po zjednoczeniu Niemiec 30% starych sędziów, którzy orzekali w NRD, zostało odsuniętych od stanowisk z uwagi na bliskie powiązania z reżimem totalitarnym.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.