Ze strachu o wodę

Opublikowano: 12.07.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 687

Rolnicy, którzy od ponad miesiąca prowadzą w Żurawlowie na Lubelszczyźnie protest przeciwko wydobywaniu tam gazu z łupków, pikietowali w stolicy regionu. Uważają, że aktualnie stosowana technologia pozyskiwania tego surowca stwarza zagrożenie dla środowiska.

Jak przypomina PAP, mieszkańcy Żurawlowa i okolicznych wsi Szczelatyn, Rogów i Siedlisko od 3 czerwca całodobowo blokują wjazd na teren, gdzie koncern Chevron ma prowadzić prace poszukiwawcze; łącznie w akcję protestacyjną zaangażowanych jest ok. 150 osób. W weekend w Lublinie pikietowała delegacja protestujących, wspierana przez przedstawicieli organizacji ekologicznych. Lokalne społeczności obawiają się, że na terenie, gdzie ma być wydobywany gaz (kontrowersyjną metodą szczelinowania hydraulicznego), nie będą mogły prowadzić działalności rolniczej, która jest podstawą ich utrzymania. „Najbardziej boimy się zatrucia wód” – powiedział Andrzej Jabłoński. „Mamy nadzieję, że pobudzimy ludzi do myślenia. Lubelszczyzna leży na największych udokumentowanych zbiornikach wodnych w kraju. To nasz skarb narodowy. Nie pozwólmy, żeby tysiące odwiertów przewiercały te zbiorniki i niszczyły nam zapasy wody pitnej” – nawoływał Wiesław Gryn. „Wystarczy jedna awaria, a mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny nie będą mieli wody” – mówiła Barbara Siegieńczuk.

Protestujący złożyli w Ministerstwie Środowiska wniosek o unieważnienie w skali całego kraju koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego na terenach, które pokrywają się z głównymi zbiornikami wód podziemnych, służącymi zaopatrzeniu ludności w wodę pitną, rolnictwu, produkcji żywności. W uzasadnieniu piszą m.in., że żaden z koncesjonariuszy nie uzyskał pozwolenia na składowanie odpadów powstających podczas szczelinowania. Podkreślają, że po wtłoczeniu wody z substancjami chemicznymi, na powierzchnię wraz z kopaliną powraca ok. 30 proc. płynu, a pozostałe 70 proc. zostaje pod ziemią, tworząc składowisko niebezpiecznych odpadów.

Mieszkańcy Żurawlowa wystosowali też listy do prezydenta RP i ministra rolnictwa. Argumentują w nich, że szczelinowanie hydrauliczne jest niebezpieczne dla środowiska.

„Chcemy nasz protest nagłośnić. Apelujemy, przyjeżdżajcie do nas, wspomóżcie nas” – wzywała podczas protestu Barbara Siegieńczuk.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. dona 12.07.2013 09:57

    Mam prośbę, powiadamiajcie o planowanych akcjach protestacyjnych za pomocą tego portalu z wyprzedzeniem, tak żeby ludzie mogli się przyłączać. Za chwilę wybory, więc Ci przy żłobie będą ostrożniej się podpisywać i uważniej przyglądać :).

  2. Majka 12.07.2013 19:07

    Popieram prośbę Dony. Musimy aktywnie wspierać tych ludzi z Zamojszczyzny
    Lobbing wśród polityków to dla korporacji prościzna. Ponoć przepchnięcie korzystnej dla nich ustawy w Polsce, to kwota zaledwie 3 mln. dolarów. Musimy więc wywierać presję na naszych polityków z drugiej strony.
    Film ku przestrodze – Chevron w Ekwadorze http://www.youtube.com/watch?v=HtAHQNLCuME
    Pomimo tego, że Chevron w końcu przegrał proces z mieszkańcami Ekwador, nie zamierza uznać werdyktu sądu. Wiedzmy z kim mamy do czynienia.

  3. Anna Teresa 12.07.2013 21:37

    Witajcie,

    Żurawlów stał się bronią i tarczą wszystkich społeczności lokalnych walczących o poszanowanie ich praw z firmami poszukującymi gazu łupkowego.

    W poniedziałek 15 lipca o godz 11 odbędzie się pikieta przed Ministerstwem Środowiska w Warszawie, ul. Wawekska 52/54 (przy pomniku Lotnika).

    Okazją jest odbywające się tego dnia w Warszawie spotkanie ministrów Środowiska Trójkąta Weimarskiego (Polski, Francji i Niemiec).

    Serdecznie zapraszamy do udziału w pikiecie. Będzie to także okazja do przekazania do Ministerstwa Środowiska – obok butelek z zanieczyszczoną wodą z Rogowa – oryginałów petycji i wniosków o delegalizację koncesji Chevronu złożonych mailem przez rolników z Zurawlowa i okolic i przez różne organizacje.
    Tego samego dnia o g. 18:00 odbędzie się w Zielonym Centrum M1 (Marszałkowska 1) projekkcja filmu dokumentalnego Lecha Kowalskiego “Drill Baby Drill” pokazującego protesty rolników w Pensylwanii i w Żurawlowie przeciwko Chevronowi (wczoraj inny film Lecha “Holy Field, Holy War” o polskich rolnikach, w tym o mieszkańcach Rogowa i ich konflikcie z Chevronem, został nagrodzony 3 nagrodami na międzynarodowym festiwalu dokumentu FIDMarseille). Po filmie będzie spotkanie z autorem i z mieszkańcami Żurawlowa.

    https://www.facebook.com/events/190814017750988/

    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam. Gdyy ktoś spoza Warszawy chciał przenocować w Warszawie, dajcie znać wcześniej, zorganizujemy nocleg u naszych aktywistów i sympatyków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.