Zdrowo i opłacalnie

Opublikowano: 25.10.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 952

Obszar upraw ekologicznych zwiększył się w Portugalii o 2000 proc. w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Sektor organicznej żywności przestał być niszowy w tym kraju.

Jak informują Polska Agencja Prasowa i portal Farmer.pl, areał upraw ekologicznych w Portugalii zwiększył się 20-krotnie od 1994 r. i pod koniec ubiegłego roku obejmował już powierzchnię 220 tys. hektarów. W latach 1994-2011 wysoka była też dynamika uruchamiania nowych podmiotów gospodarczych w tym sektorze. – „16 lat temu w Portugalii działały 234 gospodarstwa wyspecjalizowane w ekologicznej produkcji rolnej. Tymczasem pod koniec ub.r. było ich już prawie 6000, czyli o ponad 25 razy więcej” – poinformowało tamtejsze ministerstwo rolnictwa.

W ciągu ostatniego roku portugalskie gospodarstwa produkujące żywność organiczną sprzedały produkty o łącznej wartości 20 mln euro. – „W porównaniu z 2010 r. odnotowano wzrost obrotów o ponad 20 proc. Pod koniec bieżącego roku należy się spodziewać podobnej dynamiki sprzedaży” – ocenił resort.

Według Jaime Ferreiry, przewodniczącego Portugalskiego Stowarzyszenia Wytwórców Żywności Ekologicznej (Agrobio), tak duży wzrost popytu na tego rodzaju produkty jest napędzany modą na zdrowy styl życia, a także rosnącym zapotrzebowaniem na rynkach zewnętrznych. Jego zdaniem w ciągu ostatniej dekady sektor żywności organicznej przekształcił się w Portugalii z niszy w rynek masowy. Żywność ekologiczna jest tam dostępna już nie tylko w wyspecjalizowanych sklepach, ale również powszechnie w placówkach osiedlowych oraz w supermarketach. Coraz częściej trafia też na eksport, głównie do Niemiec, Holandii oraz Szwajcarii.

Tereny, na których uprawiana jest żywność ekologiczna, zajmują ok. 6 proc. całej powierzchni upraw rolnych kraju.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wentyl 25.10.2012 19:29

    A u nas GMO i kołchozy.

  2. dfg 25.10.2012 21:56

    …i wyschnięte ze starości ekologiczne jabłka, w środku sezonu, za 15zł

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.