Zdemolowaliśmy oceany

Opublikowano: 17.09.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1132

World Wildlife Fund (WWF) informuje, że od roku 1970 liczba ptaków morskich oraz ryb, ssaków i gadów w oceanach zmniejszyła się o połowę. Ekosystemy są na krawędzi załamania. Z badań WWF i Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL) wynika, że populacje takich ryb jak tuńczyk, makrela czy pelamida (bonito) spadły niemal o 75%. Te niekorzystne zjawiska są spowodowane działalnością człowieka. “To potężny, olbrzymy spadek liczebności krytycznych gatunków. Oceany są odporne, ale istnieje granica ich wytrzymałości” – mówi Marco Lambertini, dyrektor generalny WWF International. Ludzkość doprowadziła oceany na skraj katastrofy, która grodzi nie tylko ekosystemowi, ale zasobom żywności, od których zależne są miliardy ludzi.

Na potrzeby najnowszych badań specjaliści z WWF i ZSL przeanalizowali dane dotyczące 5829 populacji 1234 gatunków. “Z tych badań wynika, że tylko w czasie mojego życia ze światowych oceanów zniknęły miliardy zwierząt. To straszliwe i niebezpieczne dziedzictwo, jakie pozostawimy naszym wnukom” – stwierdza Ken Norris, dyrektor ds. naukowych ZSL.

Problemem nie jest jedynie nadmierny połów ryb. Ludzie zniszczyli rafy koralowe i namorzyny, gdzie przychodzą na świat i dorastają liczne gatunki, w coraz bardziej zanieczyszczonych oceanach pływają miliony ton plastiku, który trafia do przewodów pokarmowych zwierząt, globalne ocieplenie powoduje coraz większe zakwaszenie oceanów.

Autorzy badań zauważają, że floty rybackie na całym świecie są zbyt duże jak na możliwości oceanów. Ponadto do rybołówstwa świat dopłaca od 14 do 36 miliardów USD rocznie, co czyni ten biznes sztucznie opłacalnym. W najbliższych dniach ma dojść do spotkania przedstawicieli rządów, którzy mają podjąć decyzję o zakończeniu po roku 2020 nadmiernego połowu oraz zaprzestania stosowania szczególnie destrukcyjnych technik połowu. Ma do doprowadzić do możliwie najszybszego odrodzenia się oceanów. Wiadomo, że restrykcje działają. Niektóre obszary, jak np. okolice Fiji, udało się ożywić właśnie dzięki zdecydowanym działaniom.

FAO (Food and Agriculture Organization) informuje, że w roku 2012 ludzie wyłowili 79,7 miliona ton ryb. To mniej niż rok wcześniej, kiedy to światowe połowy wyniosły 82,6 miliona ton.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: News.Yahoo.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 18.09.2015 00:16

    No nie my tylko żydzi:-)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.