Zdemaskowano i zlikwidowano proamerykańską kampanię propagandową

Opublikowano: 30.08.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1996

Serwisy “Facebook”, “Twitter” i “Instagram” zlikwidowały prowadzoną w języku rosyjskim kampanię propagandową, wymierzoną w interesy Federacji Rosyjskiej, Chińskiej Republiki Ludowej oraz Iranu.

Zdemaskowana i zawieszona kampania propagandowa o wyraźnych tendencjach proamerykańskich jest pierwszą, poważną, tajną operacją wpływu prowadzoną w interesie USA która została zlikwidowana przez serwisy “Facebook” i “Twitter”. Celem tych działań było osłabienie wpływu na społeczeństwa Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej takich krajów jak Rosja, Iran oraz Chińska Republika Ludowa a także innych państw z niedemokratycznym ustrojem politycznym.

Przy prowadzeniu owej tajnej operacji zastosowano takie elementy jak memy, petycje, fake newsy, zmodyfikowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia profilowe, propagandę i hasztagi. Według badaczy ze Stanford Internet Observatory w amerykańskim stanie Kalifornia oraz nowojorskiej firmy analitycznej Graphika działania te obejmowały sieć kont w serwisach takich jak Facebook, Twitter, Instagram i pięciu innych portalach społecznościowych, które stosowały taktyki mające na celu promowanie prozachodnich narracji w Azji Środkowej i Południowo-Zachodniej. Konta działające w ramach tej kampanii promowały poglądy, wartości i cele zbieżne z interesem USA jednocześnie krytykując i zwalczając kraje wrogie Stanom Zjednoczonym takie jak Chiny, Iran czy też Rosja.

W przypadku Rosji narracja ta opierała się na krytyce działań wojennych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. W przypadku Chin z kolei szerzyła ona narrację o rzekomym ludobójstwie Ujgurów – muzułmańskiej ludności zamieszkującej zachodnią część ChRL. Krytyka Iranu opierała się na prawach kobiet, wspieraniu Hamasu i Hezbollahu oraz oczernianiu irańskiego generała Qasema Soleimaniego.

W kwestii irańskiej np. porównywano status i możliwości jakie mają kobiety w islamskiej republice z tymi panującymi na zachodzie.

Rosji zarzucano wcielanie mniejszości etnicznych do armii w celu wysłania ich na wojnę ukraińską.

Rosja była atakowana, oprócz wojny ukraińskiej, także za szerzenie zarzutów o zagranicznej ingerencji w sprawy Kazachstanu w trakcie rewolucji ze stycznia 2022 roku. Atakowano także rosyjską narrację, która miała szerzyć tzw. antyzachodnie nastroje. Kraj rządzony przez Władimira Putina przedstawiano jako nikczemny podmiot na arenie międzynarodowej, który osłabia liberalne demokracje.

Według ocen badaczy kampania ta ze względu na swój prymitywizm i ciągłe wklejanie tych samych pustych haseł nie odniosła większego sukcesu. Większość postów na “Facebooku” i tweetów zdobywało nieliczne polubienia lub retweety. Tylko co piąte konto miało ponad 1000 zwolenników.

Według badaczy z Stanford Internet Observatory, którzy powołują się na serwis “Facebook”, państwem z którego prowadzono tą kampanię propagandową były Stany Zjednoczone. Według serwisu “Twitter” krajami, z których prawdopodobnie prowadzono te działania, były Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Według badaczy z Kalifornii i Nowego Jorku czas trwania operacji wynosił niemal 5 lat.

Autorstwo: Terminator 2019
Na podstawie: Vice.com
Źródło: WolneMedia.net

19

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.