Zdejmowanie prezerwatywy bez zgody partnera będzie przestępstwem

Opublikowano: 12.10.2021 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1111

Stealthing, czyli zdejmowanie prezerwatywy bez wiedzy i zgody partnera, zostało uznane za przestępstwo w amerykańskim stanie Kalifornia. Od teraz ofiary stealthingu będą mogły dochodzić zadośćuczynienia na drodze procesu cywilnego.

Kalifornia to pierwszy stan w USA, który uznał zdejmowanie prezerwatywy bez wiedzy i zgody partnera seksualnego za przestępstwo. Od teraz stealthing będzie podlegał karze, a ofiara będzie mogła domagać się od sprawcy zadośćuczynienia za doznane cierpienie fizyczne i psychiczne. „Dla większości ludzi to oczywiste i logiczne, że zdejmowanie prezerwatywy w czasie stosunku bez wiedzy i zgody partnera jest niemoralne i powinno być zakazane” – zaznacza Cristina Garcia, członkini Zgromadzenia Stanowego w Kalifornii, która zainicjowała przyjęcie nowej ustawy. Garcia argumentuje, że stealthing powoduje u oszukanych ludzi długofalowe szkody fizyczne oraz emocjonalne, za co podstępni sprawcy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. „To pogwałcenie godności i autonomii drugiej osoby. (…) Mam nadzieję, że inne stany pójdą w ślady Kalifornii. Mam nadzieję, że to skłoni ludzi do dyskusji nad tym problemem” – dodaje polityk.

Władze stanu Kalifornia zdecydowały się przyjąć nowe prawo, ponieważ problem stealthingu się wzmaga. Z badan przeprowadzonych w 2017 r. przez Uniwersytet Yale wynika, że liczba przypadków stealthingu rośnie z roku na rok. Z kolei analiza dokonana przez klinikę zdrowia seksualnego w Melbourne w Australii, w 2018 r., wykazała, że niechcianego zdjęcia prezerwatywy przez partnera seksualnego doświadczyło 32 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.

Zwolennicy nowej ustawy argumentują, że potajemne zdjęcie prezerwatywy w trakcie stosunku można potraktować nawet jako gwałt, ponieważ ofiara takiego zachowania wyraziła zgodę na seks, ale wyłącznie z zabezpieczeniem. Ściągnięcie prezerwatywy jest więc nie tylko niewywiązaniem się z zawartej umowy, ale też naraża kobietę lub innego mężczyznę na zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową (w przypadku kobiet – także na niechcianą ciążę).

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

A czy zgoda musi być pisemna? A może świadkowie konieczni?