Zdegradowany za mówienie o ukraińskich stratach

Opublikowano: 20.03.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3148

Ukraina zdegradowała czołowego dowódcę po tym, jak przyznał, że jego jednostka została zdziesiątkowana w walkach wokół miasta Bachmut.

Dowódca batalionu, znany pod pseudonimem Kupol, w wywiadzie udzielonym na początku tego tygodnia „Washington Post”, niezwykle szczerze ocenił straty ukraińskie. Ujawnił, że wszyscy z pierwotnych 500 żołnierzy w jego jednostce zostali zabici lub są ranni.

Tymczasem ukraińskie dowództwo dokłada wszelkich starań, aby przedstawić pozytywny obraz coraz bardziej krwawej obrony wschodniej części kraju. Eksperci amerykańscy oszacowali, że armia ukraińska mogła ponieść 120 000 ofiar w porównaniu z 200 000 w armii rosyjskiej.

Kupol powiedział w ubiegłym tygodniu, że szkolenie armii ukraińskiej było często słabe i że niektórzy nowicjusze nie wiedzieli nawet, jak rzucać ręcznym granatem lub strzelać z karabinu. Inni opuścili swoje pozycje wkrótce po przybyciu na linię frontu. „Mam 100 nowych żołnierzy” – mówił Kupol, „Nie dają mi czasu na ich przygotowanie. Mówią: „Weźcie ich do bitwy”. Po prostu rzucają wszystko i uciekają. Otóż ​​to. Czy rozumiesz dlaczego? Bo żołnierz nie strzela. Pytam go dlaczego, a on odpowiada: „Boję się dźwięku wystrzału”. I z jakiegoś powodu nigdy nie rzucił granatu. […] Potrzebujemy instruktorów NATO we wszystkich naszych ośrodkach szkoleniowych, a nasi instruktorzy muszą zostać wysłani tu do okopów. Ponieważ zawiedli”. Kupol powiedział, że boryka się z niedoborami amunicji na linii frontu. „Idą w twoją stronę, a nie ma z czego strzelać”.

Tysiące ukraińskich żołnierzy jest szkolonych przez armię brytyjską i inne kraje NATO, ale tysiące innych przechodzi bardziej podstawowe szkolenie na Ukrainie. Kupol powiedział, że zabrał głos, aby spróbować poprawić poziom wyszkolenia, ale wściekli ukraińscy generałowie zamiast tego, zdegradowali go.

Walentin Szewczenko, rzecznik ukraińskiego wojska, oskarżył Kupola o „rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji”. „Straty zgłoszone w jednostce, którą dowodził, są znacznie przeszacowane” – powiedział ukraińskim mediom.

Tymczasem w ciągu kilku godzin od zdegradowania Kupola i przeniesienia do obozu szkoleniowego dziesiątki ukraińskich żołnierzy, polityków i dziennikarzy wyraziło dla niego poparcie. „Jeden z najlepszych dowódców sił zbrojnych został właśnie odwołany” – napisał na „Facebooku” znany ukraiński korespondent wojenny Jurij Butusow. „Zamiast analizować błędy, szczere komentarze są tłumione, a ci, którzy je popełniają, są karani”.

Wyciek liczby ofiar był kłopotliwy dla ukraińskiego wojska, które pilnie strzeże narracji o wysoce zmotywowanej i dobrze wyszkolonej armii walczącej z hordami rosyjskich żołnierzy i skazańców. Podważa też zaufanie do planowanej na wiosnę kontrofensywy, o której głośno się mówi.

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły ukraińskie zabiły w ubiegłym tygodniu ponad 1100 rosyjskich żołnierzy. Ministerstwo obrony Rosji poinformowało tego dnia, że ​​w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło 220 ukraińskich żołnierzy.

Nie jest możliwe niezależne zweryfikowanie tych liczb. Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, powiedział, że Zełenski jest zdeterminowany, by bronić miasta pomimo rosnącej presji na wycofanie się. „To jest nasza ziemia i nie mamy prawa jej nie bronić” – powiedział Radiu Wolna Europa.

Autorstwo; Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Stanlley 20.03.2023 12:42

  To jest exterminacja Ukraińców po to by zdziesiątkowani nie byli w stanie przeciwstawić się oddaniu kraju. Aktor już podpisał umowy z BlackRock na “dorawdztwo i odbudowę” , wszyscy wiemy jak to będzie wyglądać i dlatego mordują Ukraińców – bo jak inaczej nazwać wysyłanie na front ludzi z łapanek, bez gruntownego szkolenia?

 2. radical3dom 20.03.2023 14:10

  czyzby szykowali niebianska jerozolime?

 3. akami 20.03.2023 16:23

  Szydo chaz arzy kontrolują krainę, podobnie ta skun dlona mafia kontroluje Polskę. Im zależy aby sukcesywnie wybić kraińców wg załozonego scenariusza. Na miejsce kraińców wejdą szy dowscy osadnicy z terenów okupowanej Palestyny. To chyba oczywiste. Ta chaz arska dz iczcz wyhodowała kraińskich nacjonalistów i nazistów, takich użytecznych duur ni. Napompowali ich ego i posłali na front. Genialne i tanie. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Słowianie mają się zażynać nawzajem ku uciesze azarskich św iniopasóww z Davos, city of london, vanguard, state street, black srok, manhattanu, itp Taki jest główny cel. Zniszczenie kraińskich nacjonalistów na wojnie i wrogie przejęcie terytoriów krainy. Najlepsze jest to, że te świn iopasy myślą, że Polacy pójdą drudzy w kolejce pod rosyjską artylerię. Owszem pierwsze de ebile polskojęzyczne już tam użyźniają glebę. Ale wierzę w to, że większość Polaków zrozumie w końcu o co tu chodzi. Wyłączcie telewizyjne chazarskie szczekaczki, włłączcie swoje mózgi.

 4. pikpok 20.03.2023 17:52

  Do Bachmutu wysyłają Słowian jako mięso armatnie, a wracają stamtąd jako dawcy narządów ?
  Nawet podobno odpowiednią ustawę wcześniej przygotowali. https://wolnemedia.net/ukraina-handluje-organami-swoich-obroncow/

 5. sanchop 20.03.2023 18:48

  Nie od dziś wiadomo, że głównym towarem eksportowym ukr były dzieci do zabaw i narządy (DNA podobne do tych co je zamawiają)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.