Zdążyć przed piłą!

Opublikowano: 17.02.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1146

Od 15 lutego działacze Greenpeace oraz naukowcy patrolują Puszczę Białowieską, celem ochrony jej najcenniejszych miejsc przed wycinką. Działanie to jest spowodowane faktem, że wbrew obietnicom ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego plany wyrębu drzew nie zostały dostosowane do propozycji ekspertów. Patrole Greenpeace mają oznacza ostoje naturalnego lasu, w których nie powinna być prowadzona wycinka.

“Wstrzymanie wycinki w najcenniejszych częściach Puszczy wielokrotnie obiecywał minister Andrzej Kraszewski, a według naszych informacji wyrąb naturalnych drzewostanów trwa za zgodą wiceministra Zaleskiego, który odpowiada za ochronę przyrody. Dłużej czekać nie możemy i nie będziemy. Nie chcemy aby za chwilę okazało się, że już nie ma czego chronić, bo minister Kraszewski nie zapanował nad swoim resortem” – komentuje dyrektor polskiego Greenpeace Robert Cyglicki.

10 lutego działacze ekologiczni wystosowali do Ministerstwa Środowiska list otwarty, w którym zaapelowali o powstrzymanie wycinki w najcenniejszych fragmentach Puszczy Białowieskiej oraz zaprzestanie tzw. wyrębu sanitarnego ponad stuletnich drzew, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka.

Wielu naukowców podkreśla, że Puszcza Białowieska jest czymś unikatowym w skali europejskiej. Jak powiedział prof. Tomasz Wesołowski (biolog lasu i wieloletni badacz Puszczy Białowieskiej) “Puszcza Białowieska jest naszą Wielką Rafą Koralową. Jest najbogatszym lądowym systemem biologicznym w Europie. Nie ma drugiego takiego lasu na starym kontynencie. To niesłychane bogactwo, które należy za wszelką cenę ochronić. Puszcza jest też ważnym laboratorium dla naukowców. Służy nauce podobnie jak urządzenia typu teleskop Hubble’a czy wielki zderzacz hadronów pod Genewą. Wartość badawcza Puszczy Białowieskiej jest podobna, z jedną różnicą. Te urządzenia w wypadku zniszczenia można zastąpić. Choć kosztuje to miliardy, jest jednak możliwe. Puszczy nie da się kupić czy zrekonstruować. Dla nauki jest bezcenna. I jeszcze jedno. Powinniśmy być dumni z naszego kraju, a nie się go wstydzić. Jeśli byśmy zniszczyli coś tak unikalnego zamiast objąć to ochroną, pozostanie nam tylko wstyd.”

Opracowanie: Piotr Kuligowski
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. -chris 17.02.2011 12:07

    Chris Maser – “Nowa wizja lasu”
    Cytat z recenzji do książki:
    (… las to nie kilka czy nawet kilkadziesiąt gatunków – to organiczna, doskonała i fascynująca całość, nieredukowalna do jednej funkcji. Las jest niesamowicie złożonym tworem, tu każdy składnik, każda istota mają do odegrania ważne role i posiadają immanentną wartość, nawet jeśli my, ludzie, w swej ignorancji i arogancji dostrzegamy jedynie to, co możemy zaprząc do własnych potrzeb i bezpardonowo wyeksploatować.)
    Cytat z książki:
    “Najpierw musimy mieć cechujący się trwałym rozwojem las, jeśli chcemy myśleć o trwałym uzysku jego wytworów, i to w do wolnej postaci – czystego powietrza, dobrej jakości wody, żyznych gleb, surowca drzewnego czy puszczyka plamistego. Rozglądając się po świecie, nie widzę takich lasów, gdyż człowiek masowo je wycina, gdzie to tylko możliwe zastępując lasy szybko rosnącymi plantacjami drzew. Choć likwidacja lasów na świecie i zastępowanie ich szybko rosnącymi plantacjami drzewnymi w celu maksymalizacji doraźnych zysków wydaje się na krótką metę racjonalnie uzasadniona, to na dłuższą metę nie musi to wcale być tak rozsądne. ”
    Od siebie:
    Cykl życia lasu takiego jak Puszcza Białowieska to ok. 600 lat. Człowiek w swojej krótkowzroczności chce stworzyć lasy o cyklu 60 letnim. To prosta droga do samounicestwienia. Ot…. głupota.

  2. REBdomine 17.02.2011 19:05

    durnie nikt nie wycina rezerwatu tylko swoje prywatne lub las gospodarczy posadzony 70 lat temu i teraz musi być wycinany stopniowo bo cały las się zmarnuje. Z wiatrówką pogonie zielonych czortów którzy są takimi hipokrytami chcą odebrać resztki utrzymania i założyć sobie wypoczynkowy kurort… W mowie pana profesora widać zabieg manipulacji językowej czyli zastosowanie banalnych porównań Puszcza-rafa puszcza-teleskop Hubble’a. Zobaczymy ile się da na to nabrać. Profesor zapomniał, albo specjalnie pominął fakty iż stosunek powierzchni wyrębu lasów gospodarczych do stosunku sadzenia lasów jest wiele mniejszy. Warszawa w latach 20 sprzedała całą puszczę dla angielskiej firmy, po kilku latach zobaczyła, ze popełniła ogromny błąd bo wyrżnięto w pień ogromną część puszczy. Potem wszyscy płacili aby odkupić tereny. Gospodarka legła w gruzach. Ale powoli się odbudowała. Teraz rola się odwróciła, chcą zakazać wyrębu w chwili gdy przemysł drzewny na tych terenach osiągnął balans pomiędzy ekologią i gospodarką. Ciekawe czy to ma coś wspólnego z powstawaniem największego w Polsce zakładu produkcji mebli poprzez nie katolickiego, rodzimego z tych terenów zakładu produkcji mebli i wytworów drewnianych? Podczas gdy normalnie materiał ma się sprowadzać z terenów puszczy po Polskiej stronie, przez protesty tumoków będzie sprowadzany z Białorusi za podwójną cenę, opłacalność spadnie, redukcja etatów, doprowadzą do sprowadzania drewna z Chin… Centralna Polsko, wara od tych terenów. Nauczyliśmy się na przełomach wieków żyć w harmonii z naturą, wy pozostawiliście jedynie lasy Kampinowskie służące jako siedlisko dla wron… Powoli dochodzę do wniosku, że rozbicie dzielnicowe ma też swoje zalety. Taki zmanipulowany młodzieniec z centrum któremu jajka obrosły nie wtrancał by się do nie swych spraw…

  3. REBdomine 17.02.2011 19:15

    aha dopatrzyłem się jeszcze jeden zabieg manipulacji w tekście
    “… do propozycji ekspertów.”
    I-propozycja, to tylko propozycja nie jest konieczna może być również nie dobra.
    II-eksperci, na to hasło większość nie zadaje więcej pytań tylko automatycznie zdają się na ich świętą prawdę

    Nie mam pojęcia dlaczego taka słaba opinia “eksperta” znalazła się na tym w miarę inteligentnym i otwarto umysłowym serwisie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.