Zburzono kompromis? Więc nie chcemy jego powrotu!

Opublikowano: 04.02.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1318

Wspólny front organizacji kobiecych i polityczek Lewicy przedstawił projekt „Legalna aborcja bez kompromisów”. Rusza kampania społeczna i edukacyjna oraz zbieranie podpisów pod projektem ustawy.

Projekt zakłada możliwość legalnego, darmowego, finansowanego przez NFZ przerwania ciąży do 12 tygodnia bez podawania powodu, oraz na późniejszym etapie w wyniku ciężkich wad płodu lub ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego. W uwzględniono również rozszerzenie badań prenatalnych o badanie hormonu beta HCG oraz białek Pappa.

„Wprowadzamy klarowną procedurę. Podmioty lecznicze dostaną czas na pomoc pacjentce, jeśli tego nie zrobią – poniosą konsekwencje. Nakładamy obowiązek na lekarzy korzystających z klauzuli sumienia obowiązek przekierowania pacjentki do osób lub placówek, które udzielą konkretnej pomocy. Uchylamy przepisy o odpowiedzialności karnej lekarzy za pomoc w aborcji. Dość zastraszania. Aborcja jest potrzebna i ratuje życie” – mówiła Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podczas konferencji prasowej.

Ferenc wytknęła prawicy hipokryzję, ponieważ jak pokazują statystki, aborcje robią wszyscy, niezależnie od poglądów politycznych. Również środowiska pro life korzystają z zabiegów, jeśli tylko znajdą się w potrzebie.

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedziała, że będzie rozmawiać z kim tylko trzeba i stworzy tyle koalicji ile trzeba, by dać kobietom w Polsce dostęp do darmowej legalnej aborcji. „Kłamstwa zostawmy Kościołowi. Wszyscy wiemy, że zakaz nie spowoduje, że aborcje znikną. Zakaz spowoduje, że aborcje trzeba będzie kupić i załatwić” – oznajmiła.

Aktywistki określają projekt jako standard w opiece zdrowotnej. „Naszym marzeniem jest brak ustaw aborcyjnych. Aborcja to świadczenie zdrowotne. To, co dziś proponujemy to absolutne minimum, a nie radykalizm. To jest minimum poniżej którego nie zejdziemy nigdy. 80- 120 tys. kobiet rocznie przerywa ciąże. Zaledwie 1 procent może liczyć na przerwanie ciąży w ramach systemu ochrony zdrowia. To jest nic. Państwo udaje, że tego nie widzi. Każdy system ma wady i nie każda osoba się w nim zmieści. Jeśli będzie potrzeba poza systemowego wsparcia, to my go udzielimy” – mówiła Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu.

„Proponujemy konkretne zmiany w prawie, by zaczęło nas chronić i realizowało nasze prawa i wolności. Przywracamy prawu jego pierwotną rolę w zgodzie z prawami człowieka, przeciwko nierównościom społecznym. Nasz projekt jest standardem i umożliwia normalne zachodzenie w ciążę i świadome macierzyństwo i rodzicielstwo” – mówiła na konferencji Kamila Ferenc.

Aktywistki zwróciły też uwagę na patologiczną sytuację, kiedy cała odpowiedzialność została przerzucona na organizacje i system nieformalnego wsparcia, a państwo i rząd umywają ręce udając, że nie widzą problemu. „130 osobom pomogłyśmy wyjechać zagranice, chociaż powinny móc to zrobić w Polsce. Ponad 4 tys. osób przerwało ciążę z nami na telefonie. To są liczby od momentu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny, czyli zaledwie od końca października” – mówiła przedstawicielka ADT.

Posłanka Joanna Senyszyn skomentowała, że to kolejna kompromitacja TK i rażąca nadinterpretacja przepisów konstytucji. Wszelkie informacje odnośnie projektu „Legalna aborcja bez kompromisów” można znaleźć na stronie Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem.

W konferencji wzięły udział przedstawicielki organizacji i ruchów kobiecych: Strajk Kobiet – Marta Lempart i Bożena Przyłuska, Aborcyjny Dream Team – Karolina Więckiewicz i Natalia Broniarczyk, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – Kamila Ferenc, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom – Aleksandra Knapik-Gauza, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem – Aleksandra Magryta, Centrum Praw Kobiet – Urszula Nowakowska oraz posłanki Lewicy: Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat, Joanna Senyszyn, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan, Katarzyna Kretkowska.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. 3steta 04.02.2021 13:31

  To prawda,że kobiety dokonują aborcje. Nie tylko te z wadami genetycznymi,ale też ogółem ciąże niechciane. U nas panuje zakłamanie rzeczywistości. I to się tylko pogarsza. Zapewne w krótce tabletka dzień-po zostanie całkowicie zabroniona a później tabletki antykoncepcyjne i kondomy zdrożeją.
  W ogóle problem niechcianych ciąż zmalałby gdyby uczono w szkołach poprawnie jak się zabezpieczać,a nie,że tylko istnieje katolicki kalendarzyk płodności i “szatański” kondom.
  Jest znacznie więcej zabezpieczeń i to niehormonalnych i hormonalnych i,że można je łączyć jak ktoś panicznie się boi i nie chce ciąży. Ale uczenie delty i rodzajów gleby,bitwie stuletniej,która była bardzo dawno temu i cytatów Jana Pawła jest ważniejsze w szkołach niż nauczenie przyszłych dorosłych jak kontrolować swoje życie bo ciąża to powinien być świadomy wybór,nie wpadka.

 2. vannamond 04.02.2021 14:12

  Będę powtarzał do znudzenia. Tylko powszechna sterylizacja i licencje na dzieci rozwiążą problem niechcianych ciąż a przede wszystkim są przy najmniej częściowym gwarantem dobrostanu dzieci. Pęd do zabijania na zamówienie pokazuje paleolityczny poziom moralności i świadomości społeczeństwa, a niby mamy 21wiek.

 3. Admin WM 05.02.2021 08:17

  @Irfy

  Spłycasz problem do antykoncepcji i zwierzęcego seksu bez konsekwencji. A tymczasem tu nie chodzi o to, że ludzie walczący o prawo do aborcji nie chcą mieć dzieci, ale o to, że nie chcą mieć dzieci upośledzonych. Wczuj się w kobietę, która chce mieć zdrowe dziecko a nagle dowiaduje się, że ma brzuchu zdeformowany płód lub chory na nieuleczalną chorobę. Rozumiem, że jesteś pierwszy w kolejce do jego adopcji wiedząc, że szybo umrze albo będzie dla ciebie ciężarem do końca życia i uniemożliwi ci normalne funkcjonowanie w społeczeństwie?

  Problemem ludzi jest brak życzliwości oraz wczuwania się w rolę osób z problemami i narzucanie innym swojego światopoglądu oderwanego od rzeczywistości. Źle się stało, że PiS dla rozgrywek politycznych zniszczył aborcyjny kompromis, który mimo niezadowolenia obu stron, całkiem dobrze funkcjonował. Teraz będzie ciągła walka jak w innych państwach. Jedni będą coraz bardziej zaostrzać prawo aborcyjne do pełnej delegalizacji, nawet ciąż z gwałtów i zagrażających życiu kobiety, a drudzy będą legalizować aborcję na życzenie bez uzasadniania powodu.

  A w tle coraz trudniejsze warunki adopcyjne, bo od rodziców zastępczych oczekuje się wyższych kwalifikacji i lepszych warunków życiowych do opieki nad dzieckiem (muszą przechodzić kursy, mieć odpowiednio duże mieszkania, różne zaświadczenia, itd.) niż od rodziców biologicznych (wystarczy urodzić).

  Dlaczego Kościół tak ostro walczy z aborcją? Czy chodzi mu o dzieci? Tak – ale nie o ich życie, tylko o ochrzczenie. Po chrzcie przestaje się interesować ich losem.

 4. Wolfman 05.02.2021 10:36

  Skoro ludzi jest za dużo bo nas trują ciągle jakimś g…m to w czym problem? Wybielić się ta mafia chce na tle arenie międzynarodowej? Przydałaby się jeszcze jedna ustawa o szybkim zwolnieniu rządu i nie przyjmowaniu nikogo w jego szeregi o wątpliwym pochodzeniu polskim i jego wątpliwych szczerych intencjach wobec Polaków. To co się dzieje na świcie pokazuje jak ludzie mają dość instancji zwanej rządem

 5. Wolfman 05.02.2021 14:10

  @Irfy ale to nie rozwiązuje niczego. W końcu następne pokolenia mogą już nie móc go obejść. Wiesz info mi chodzi? Przodkowie walczyli 50:1 i wygrywali a my z garstka złodziei no potrafimy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.