Zburzą część miasta „na potrzeby” turystów

Opublikowano: 24.01.2021 | Kategorie: Turystyka i podróże, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1040

Tureckie władze zdecydowały się zburzyć co najmniej 240 budynków w mieście Mardin, aby turyści mogli zobaczyć autentyczny obraz historycznego centrum, informuje ATOR.

Kierunek ten staje się coraz bardziej popularny wśród zagranicznych gości: od 2012 do 2019 roku liczba turystów przybywających do miasta wzrosła z dwóch do pięciu milionów rocznie. Wycieczki do Mezopotamii z wizytą w Mardin jako jednym z kluczowych punktów programu zaczęli promować w 2020 roku rosyjscy operatorzy turystyczni.

Współistnieją tu budynki z okresu seldżuckiego, Artukidów i Imperium Osmańskiego, obok siebie znajdują się tu starożytne kościoły różnych wyznań chrześcijańskich i meczety z medresami, stare domy i rezydencje rodzin tureckich, arabskich, jazydów, armeńskich, syryjskich. W XX wieku na terenie starego Mardina pojawiły się liczne obiekty handlowe i techniczne, które w ogóle nie odpowiadały wyglądowi wschodniego średniowiecznego miasta.

Pod koniec stycznia tureckie Ministerstwo Środowiska i Urbanistyki przeznaczyło dziesięć milionów lirów tureckich na wyburzenie 240 budynków, „które psują historyczny obraz”. Gubernator prowincji Mardin, Mahmut Demirtas, powiedział tureckim mediom, że pieniądze na projekt już wpłynęły i prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach. „Najmłodszy z naszych historycznych budynków ma 400 lat, ale betonowe konstrukcje naprawdę “rozbijają” panoramę i tworzą brzydki obraz miasta” – powiedział Ozgur Günger, prezes lokalnego Stowarzyszenia Turystyki i Hotelarzy.

Zdaniem Mehmeta Basira Gunesa, prezesa Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Mardin, projekt przyczyni się również do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. W mieście znajdują się starożytne budynki, których tarasy służą jako kawiarnie lub aparthotele. „Jeśli turystyka się zintensyfikuje, skorzystają na tym wszyscy – firmy turystyczne, hotele, restauracje i sprzedawcy pamiątek. To wszystko z kolei doprowadzi do ożywienia gospodarczego miasta” – powiedział.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o