Zbiorowe gwałty na Rohingja

Opublikowano: 14.11.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 10

Wojsko „systematycznie” praktykuje zbiorowe gwałty na dziewczętach i kobietach Rohingja, mniejszości muzułmańskiej w Mjanmie. Świadectwa zebrane w obozach dla uchodźców w Bangladeszu wskazują, że gwałty stały się jednym z narzędzi czystki etnicznej rozgrywającej się w mjanmańskim stanie Rakhine.

Pramila Patten, specjalna przedstawicielka sekretarza generalnego ONZ, prowadzi śledztwo na temat przemocy seksualnej wobec kobiet Rohingja. Jej wizyta w dystrykcie Cox Bazar w Bangladeszu, gdzie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy schroniło się ponad 600 tys. uchodźców z Birmy, przyniosła raport wykazujący, że zbiorowe gwałty w Rakhine są „dyrygowane” przez dowództwo birmańskiej armii. Według niej, można to zakwalifikować jako „zbrodnie przeciwko ludzkości”.

„Słyszałam straszne relacje o gwałtach zbiorowych, wiele kobiet i dziewcząt zmarło na skutek ich brutalności” – mówiła wczoraj Patten. Nie ma dla niej wątpliwości, że „taktyka gwałtów zbiorowych” jest stosowana na „wielką skalę” według kryterium etniczno-religijnego, przeciw społeczności Rohingja. Kobiety są zmuszane do publicznego rozbierania się, są „skrajnie upokarzane”, wiele staje się niewolnicami seksualnymi.

Są w Bangladeszu kobiety-uciekinierki pokryte ranami od gwałtownych uderzeń i pogryzień. Według Patten, w zbiorowych gwałtach biorą też udział nacjonalistyczne buddyjskie milicje współpracujące z wojskiem, nawet mnisi.

„Zbiorowe prześladowania Rohingja były kluczowym czynnikiem powstania ogromnej fali uchodźców. Stanowią one przemyślane narzędzie terroru, którego celem jest eksterminacja Rohingja jako grupy etnicznej” – mówiła Patten.

We środę do Birmy wybiera się szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson, by spotkać się zarówno z Aung San Suu Kyi, jak i dowódcą armii Minem Aungiem Hlaing. Amerykanie do tej pory stosowali bardzo skromne sankcje przeciw Mjanmie. Tillerson raczej nie ogłosi nowych.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o