Zbierają podpisy przeciwko wszechwładzy korporacji

Opublikowano: 15.10.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 640

Koalicja organizacji obywatelskich kontynuuje działania przeciwko forsowanej przez korporacje umowie TTIP. Tym razem chodzi o niebezpieczne dla demokracji sądy arbitrażowe. W ciągu kilkunastu godzin apel do ministra gospodarki i unijnej komisarz ds. handlu podpisało w Polsce ponad 1000 osób. To jednak dopiero początek walki.

Sądy arbitrażowe (ISDS) to mechanizm, który w intencji twórców ma być najważniejszą częścią umowy TTIP. Chodzi o rozstrzyganie sporów na linii inwestor-państwo. Wielki kapitał oczekuje zagwarantowania „stałych warunków inwestycyjnych”, a w przypadku zmiany takowych – prawa do ubiegania się o odszkodowanie. Krytycy zwracają uwagę, że takie rozwiązanie stanie się narzędziem do dyscyplinowania państw przez korporacje. Podnoszony jest również problem braku demokratycznej kontroli nad takimi trybunałami i wyraźnego zwiększenie wpływu potężnego biznesu na proces stanowienia prawa. Organizacje obywatelskie twierdzą, że państwa w obawie przed konsekwencjami będą uchwalać antyspołeczne ustawy, znosić zabezpieczenia socjalne czy redukować prawa pracownicze. Obawy oddolnych ruchów próbowała pacyfikować Celicia Malmstroem – unijna komisarz ds. handlu, jednak jej propozycja – stworzenie systemu ochrony inwestorów, zamiast ISDS jest niemal kopią rozwiązań proponowanych wcześniej.

16 października w Brukseli do Komisji Europejskich trafią podpisy przeciwko arbitrażom, zebrane na całym Starym Kontynencie. Jednocześnie, tego samego dnia pula sygnatur zebranych w Polsce zostanie przekazana ministrowi gospodarki Januszowi Piechocińskiemu. Chodzi o to, żeby przedstawiciele KE, którzy w dniach 19-23 października będą uczestniczyć w kolejnej turze negocjacji pomiędzy USA a UE w sprawie TTIP czuli presję oddolnego ruchu sprzeciwu wobec roszczeń międzynarodowego kapitału.

Akcja przeciwko trybunałom arbitrażowym w kształcie proponowanym przez TTIP jest koordynowana w Polsce przez stowarzyszenie Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności i WeMove.eu. Wcześniej, w całej Unii Europejskiej udało się zebrać ponad 3,2 mln podpisów pod petycją inicjatywą przeciwko TTIP. To trzy razy więcej niż wynosi minimum, które obliguje Komisję Europejską do zajęcia się sprawą. Nad Wisłą mimo sporego wysiłku organizacyjnego udało się zebrać tylko 42 tys. podpisów.

W Polsce apel można podpisywać na stronie AkcjaDemokracja.pl/STOP-ICS.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. robi1906 16.10.2015 17:13

    Podpisałem .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.