Zbadano pogodę na brązowym karle

Opublikowano: 15.01.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 816

Dwa kosmiczne teleskopy: Hubble’a i Spitzera, zbadały atmosferę brązowego karła, wykonując mapę zmian pogody na tym obiekcie. Odnotowano poruszane przez wiatry obłoki o rozmiarach planet – poinformowała NASA.

Brązowe karły to obiekty o masach pośrednich pomiędzy gwiazdami a planetami. Są jakby nieudanymi gwiazdami, mają masę zbyt małą, aby rozpocząć w swoich wnętrzach reakcje termojądrowe przemiany wodoru w hel, które stanowią podstawę świecenia gwiazd. Brązowe karły wykazują cechy podobne do olbrzymich gazowych planet.

„Dzięki teleskopom Hubble’a i Spitzera byliśmy w stanie spojrzeć na różne warstwy atmosfery brązowego karła, podobnie jak lekarze używają technik obrazowania medycznego do badania różnych tkanek w naszych ciałach” – powiedział Daniel Apai, kierownik badań z University of Arizona w Tucson, który prezentował we wtorek wyniki badań podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Long Beach w Kalifornii. Wyniki badań opublikowano także w czasopiśmie „Astrophysical Journal Letters”.

Naukowcy jednocześnie skierowali Kosmiczny Teleskop Hubble’a oraz Kosmiczny Teleskop Spitzera na brązowego karła o nazwie 2MASSJ22282889-431026. Zauważyli, że światło docierające od obiektu zmienia się w czasie, jaśniejąc i ciemniejąc co 90 minut zgodnie z obrotem brązowego karła dookoła swojej osi. Dodatkowo okazało się, że czas tych zmian w jasności zależał od tego na jakich falach światła podczerwonego dokonywano pomiarów.

Różnice te są spowodowane różnymi warstwami materii wirującej wokół brązowego karła w burzach o rozmiarach takich jak cała nasza planeta. Oba teleskopy patrzyły na różne warstwy atmosfery, bowiem pewne długości fali są blokowane przez parę wodną i metan w jej górnych partiach, a inne fale podczerwone docierają z głębszych części atmosfery.

„W przeciwieństwie do obłoków wodnych na Ziemi lub chmur amoniaku na Jowiszu, obłoki na brązowych karłach są złożone z gorących ziaren piasku, ciekłych kropli żelaza i innych egzotycznych składników. Te wielkie zaburzenia atmosferyczne określają nowe znaczenie terminu pogoda ekstremalna” – powiedział Mark Maley z NASA Ames Research Center w Moffett Field w Kalifornii.

Mimo, że brązowe karły są chłodne według standardów temperatur gwiazdowych, to dla standardów ziemskich są gorące. Brązowy karzeł 2MASSJ22282889-431026 ma temperaturę około 600-700 stopni Celsjusza.

Naukowcy przypuszczają, że zaobserwowane struktury masywnych, zorganizowanych systemów chmur być może są gigantycznymi odpowiednikami Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.