Zbadano destrukcyjny wpływ promieni Rentgena na kości

Opublikowano: 25.12.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2580

Niemieccy naukowcy z Charité zbadali szkodliwy wpływ promieni rentgenowskich na kości. Wyniki prac opublikowano w czasopiśmie „Nature Communications”.

Zespół badawczy przeanalizował zmiany za pomocą zogniskowanych wysokoenergetycznych promieni rentgenowskich na aparacie BESSY II w próbkach kości ryb, świń, bydła i myszy. Jednocześnie połączenie metod mikroskopowych pozwoliło wyraźnie zobaczyć zniszczenie włókien kolagenowych spowodowane działaniem elektronów.

Dzięki czułej aparaturze udało się stwierdzić, że włókna kolagenowe ulegają zniszczeniu w wyniku absorpcji promieniowania w nanokryształach minerałów. Wysokoenergetyczne fotony z promieni rentgenowskich uruchamiają łańcuch reakcji elektronowych, po których jonizacja wapnia i fosforu w minerale uszkadza białka, w tym kolagen zawarty w kościach. Najbardziej wyraźne zmiany zaobserwowano przy długim czasie naświetlania, ale są one zauważalne nawet przy krótkim naświetlaniu przy dużej mocy.

Jednocześnie eksperci podkreślali, że promieniowanie rentgenowskie stosowane w BESSY II jest około 10 tysięcy razy intensywniejsze niż promieniowanie stosowane w badaniach lekarskich.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 27.12.2022 12:02

    “promieniowanie rentgenowskie stosowane w BESSY II jest około 10 tysięcy razy intensywniejsze niż promieniowanie stosowane w badaniach”
    No to PO JAKĄ chorobę robili te badania? Takie promieniowanie zabije organizm zanim zdąży zaszkodzić kościom! Kolejny przykład na marnotrawstwo publicznych pieniędzy przeznaczanych na “naukę”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.