Zażywanie paracetamolu w ciąży wiąże się z dużym ryzykiem

Opublikowano: 01.11.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 800

Norwescy naukowcy zbadali, jak zażywanie paracetamolu przez kobiety w ciąży wpływa na rozwój ich dzieci. Okazało się, że przyjmowanie paracetamolu przez przynajmniej 29 dni w trakcie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu ADHD o ponad 200 proc.!

Norwescy naukowcy nie mają wątpliwości, że zażywanie paracetamolu w ciąży jest powiązane z ryzykiem wystąpienia u dziecka ADHD (dosłownie zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi), czyli zespołu neurorozwojowych zaburzeń psychicznych, który objawia się m.in. problemem ze skupieniem uwagi, hiperaktywnością, nadpobudliwością ruchową i impulsywnością. Naukowcy wykazali, że u kobiet, które przyjmowały paracetamol dłużej niż przez 29 dni w trakcie ciąży, ryzyko urodzenia dziecka z ADHD było o 220 proc. wyższe, niż u kobiet, które paracetamolu nie zażywały w ogóle, albo które sięgały po tę substancję sporadycznie.

W badaniu wzięło udział 112 973 dzieci (w tym 2 246 ze zdiagnozowanym ADHD), a także 95 242 matek i 75 217 ojców. Blisko 47 proc. przebadanych matek przyznało, że w czasie ciąży zażywało paracetamol – 27 proc. z nich sięgnęło po substancję w jednym tylko trymestrze, 16 proc. – w trakcie dwóch trymestrów, a 4 proc. w każdy z trzech trymestrów. Jak wykazali naukowcy, u kobiet, które zażywały paracetamol w trakcie jednego trymestru, ryzyko urodzenia dziecka z ADHD było większe o 7 proc., u kobiet, które zażywały paracetamol w trakcie dwóch trymestrów – o 22 proc., a u kobiet, które sięgnęły po tę substancję na przestrzeni całej ciąży – o 27 proc. Z kolei u kobiet, które zażyły paracetamol mniej niż 8 razy w trakcie całej ciąży, ryzyko urodzenia dziecka z ADHD było o 10 proc. mniejsze.

Krytycy wskazują jednak, że badania naukowców z Norwegii nie zostały przeprowadzone w ramach eksperymentu kontrolowanego, dlatego nie można z nich wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Norwegowie nie wzięli na przykład po uwagę faktu, że potrzeba dłuższego przyjmowania przez kobiety w ciąży paracetamolu może wskazywać na poważniejszą chorobę. I to właśnie ta choroba/przypadłość, a nie paracetamol, mogła bezpośrednio wpłynąć na zwiększenie ryzyka urodzenia dziecka z ADHD.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 01.11.2017 10:57

    A ja myślałem, że ADHD, to wymyślona choroba, aby dzieci były szczególnie traktowane w szkole.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.