Zawód zgodny z odciskami palców

Według statystyk, prawie 90 procent studentów nie potrafi zdecydować o wyborze zawodu w trakcie studiów. Bez względu na to, jak nieprawdopodobnie by to nie brzmiało, w podjęciu decyzji mogą pomóc badania… odcisków palców!

Rosyjska Sekcja Daktyloskopii i Dermatoglifiki zaproponowała pobieranie odcisków palców uczniów, zaczynając od pierwszej klasy. Specjaliści twierdzą, że badając je, będą mogli pomóc dzieciom dokonać wyboru ich przyszłego zawodu, pokrywającego się maksymalnie z ich umiejętnościami. Do badania odcisków palców zostanie wykorzystana technologia opracowana przez rosyjską firmę „InfoLife”.

Jak wiadomo, odciski palców człowieka są unikatowe i nie zmieniają się w trakcie całego życia. Naukowcy dowiedli, że z ich pomocą można określić cechy charakteru człowieka czy skłonność do określonej choroby. Nauka, zajmująca się badaniem tej zależności nazywa się dermatoglifika. Badania w tym zakresie prowadzi, między innymi, Uniwersytet Medyczny na południu Rosji, w mieście Rostów nad Donem.

Metodę diagnostyczną stosowaną do badań linii papilarnych wykorzystuje się również w technologii firmy „InfoLife”. Została ona opracowana przez programistę Aleksandra Zubariewa. Istotą programu jest uzyskanie informacji na temat charakteru i zdrowia człowieka na podstawie skomplikowanej analizy odcisków palców innych ludzi.

Aleksander Zubariew swoją bazę danych do programu gromadził przez wiele lat. Badał on określoną grupę ludzi, na przykład biegaczy-sprinterów. Jeśli wśród ich odcisków palców pojawiał się wspólny schemat, to badania były przeprowadzane na przypadkowej grupie. Następnie, jeśli związek danego schematu z określoną cechą charakteru lub umiejętnością się potwierdzał, był on wprowadzany do programu.

W pewnym momencie Aleksander odkrył, w jaki sposób zautomatyzować proces analizy odcisków palców. Opracował wtedy specjalny terminal, który składał się ze skanera, obudowy komputera i monitora. Może być instalowany w dowolnym miejscu – centrum handlowym, dworcu kolejowym, i tak dalej. Po wniesieniu opłaty, w przeciągu kilku minut każdy może otrzymać pełną informację o sobie. Na podstawie odcisków palców program powie człowiekowi o jego cechach fizjologicznych, narysuje portret psychologiczny i określi umiejętności do wykonywania danego typu działalności.

Teraz Aleksander Zubariew proponuje wykorzystać jego technologię do określania zawodowej przyszłości uczniów. Naukowcy, zajmujący się dermatoglifiką, uważają to za dobry pomysł. Jednocześnie podkreślają, że na podstawie wyników badań, nie będzie można określić konkretnego zawodu dla danego dziecka. Co najwyżej kierunek, w którym powinny pracować. Krótko mówiąc, chociaż tyle…

Autor: Olga Priamicyna
Źródło: Głos Rosji