Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Opublikowano: 31.05.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Po serii wzajemnych palestyńsko-izraelskich ataków w Strefie Gazy ogłoszono obowiązywanie porozumienia o zawieszeniu broni. Umowa zaczęła obowiązywać wczoraj rano, a w jej zawarciu pomogły egipskie mediacje, dzięki którym palestyńskie frakcje zbrojne oraz izraelskie władze zakończyły przynajmniej na razie działania zbrojne. Strona izraelska podkreśliła przy tym, że nie była zainteresowana dalszą eskalacją napięć.

Przedwczoraj doszło do wymiany ognia pomiędzy palestyńskimi grupami a izraelskim wojskiem. Według informacji podawanych przez syjonistów naloty na Strefę Gazy były odpowiedzią na ostrzał izraelskich terytoriów, na które miało zostać wystrzelonych 28 pocisków moździerzowych, z czego tylko część zostało przechwyconych przez system antyrakietowy Żelazna Kopuła. Palestyńczycy twierdzą jednak, że ich ataki były odpowiedzią na ostatnie izraelskie działania wobec Strefy Gazy.

Ostatecznie wczoraj nad ranem zaczęło obowiązywać porozumienie o zawieszeniu broni, które zostało wynegocjowane dzięki pośrednictwu sąsiedniego Egiptu. Na jego mocy Hamas, Islamski Dżihad i inne frakcje, a także izraelskie wojsko nie będą prowadzić dalszych akcji zbrojnych. Pierwsze z wymienionych organizacji podkreślają jednak, że to syjonistyczna armia w ostatnich dniach dokonywała regularnych ataków na ich pozycje.

Izraelski minister wywiadu Jisra’el Kac nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy dotyczące Strefy Gazy, ale podkreślił, że władze w Tel Awiwie nie były zainteresowane dalszą eskalacją zbrojnego konfliktu. Obecnie utrzymanie spokoju ma być więc zależne od działań palestyńskiego ruchu oporu.

Wzrost palestyńsko-izraelskich napięć widoczny jest od 30 marca, kiedy Palestyńczycy rozpoczęli serię manifestacji odbywających się pod hasłem „Marszu Wielkiego Powrotu”. Palestyńskie ugrupowania przypominają tym samym, iż powstanie Izraela w 1948 roku oznaczało wypędzenie tysięcy ludzi z ich domów. Podczas demonstracji 14 maja w wyniku działań izraelskiego wojska zginęło 68 osób, natomiast blisko 2,7 tysiąca zostało rannych.

Na podstawie: Presstv.com, Maannews.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ