Zawiadomienie do CBA ws. konkursów w MNiSW

Opublikowano: 26.04.2018 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 988

Z wnioskiem o podjęcie czynności sprawdzających przez CBA dot. m.in. konkursów dla uniwersytetów trzeciego wieku zwrócili się w środę przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej (KKHP).

O skierowaniu do CBA wniosku dot. konkursów w resorcie nauki poinformowali w środę PAP przedstawiciele KKHP. “W imieniu środowiska akademickiego domagamy się przestrzegania standardów przez instytucję odpowiedzialną za finansowanie nauki. Wobec skandalicznie niskich nakładów na szkolnictwo wyższe i rezygnacji z podwyżek, pasożytowanie na tych niewielkich środkach przez wierchuszkę partyjną oceniamy jako szczególnie bulwersujące” – napisali.

Tematem ministerialnych dotacji dwa tygodnie temu zajął się “Wprost”. Tygodnik informował, że w 2. edycji konkursu “Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” finansowanie otrzymało m.in. stowarzyszenie “SENS”, w którego władzach zasiadają osoby związane z partią Porozumienie, kierowaną przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Po publikacji stowarzyszenie zrezygnowało z tej dotacji, aby – jak uzasadniło w oświadczeniu przesłanym do MNiSW – “zapobiec wszystkim nieuzasadnionym spekulacjom”.

W ubiegłym tygodniu “Wprost” opublikował kolejny tekst, z którego wynika, że w 1. edycji tego samego konkursu dotację (ponad 247 tys. zł) otrzymała fundacja InnWarmia, powstała na tydzień przed ogłoszeniem konkursu. Jej prezesem jest znajomy przewodniczącego zespołu oceniającego zgłoszone aplikacje. W tym gronie były również trzy inne osoby związane z szefem resortu wicepremierem Jarosławem Gowinem – informowano.

W nawiązaniu do tych medialnych doniesień, KKHP – w komunikacie przesłanym w środę PAP informuje: “Zwracamy się z wnioskiem o podjęcie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne czynności sprawdzających, czy w związku z działaniami urzędników MNiSW mogło dojść do nadużyć godzących w interesy ekonomiczne państwa. Liczymy, że przeprowadzone czynności doprowadzą do ukarania osób odpowiedzialnych za wyprowadzanie publicznych pieniędzy na rzecz fundacji-słupów”.

We wniosku do CBA humaniści zwracają uwagę, że fundacja InnWarmia powstała na tydzień po rozpisaniu konkursu, “tym samym Stowarzyszenie nie miało możliwości spełnić jednego z wymagań, które znajduje się w ogłoszeniu konkursowym – udokumentowania dwóch lat doświadczenia w pracy edukacyjnej”.

Zwracając się do CBA członkowie komitetu piszą, że również stowarzyszenie “SENS” powstało zaledwie trzy dni po ogłoszeniu konkursu.

Wcześniej resort nauki odpierał ten zarzut. W informacji przesłanej PAP zwrócił uwagę, że “wykonywanie takich zadań nie było wymogiem formalnym” i że oceniano doświadczenie nie tylko samej organizacji, ale również osób zaangażowanych w realizację programu.

KKHP we wniosku do CBA wspomina o znajomości przewodniczącego składu oceniającego wnioski (Michała Wypija) z prezesem jednej ze zwycięskich fundacji (InnWarmia). We wcześniejszym komentarzu dla PAP Wypij zapewniał jednak, że wyłączył się z dyskusji i oceniania wniosku ze swojego regionu.

W ubiegłym tygodniu “Gazeta Wyborcza” napisała z kolei m.in., że osoby związane z partią Porozumienie Jarosława Gowina otrzymały z puli konkursu “Dialog” granty w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Wskazano, że grant w wysokości 355,7 tys. zł dostało stowarzyszenie Projekt Tarnów, którego prezes Dawid Solak – według gazety – jest jednocześnie szefem struktur Porozumienia w Tarnowie.

Członkowie KKHP wnioskują o skontrolowanie przebiegu również tego konkursu.

“W naszej ocenie nie ulega wątpliwości, że powiązania między osobami kierowniczymi w Stowarzyszeniu “SENS”, Inn Warmia i Projekt Tarnów z osobami prominentnymi w strukturach partii Porozumienie i urzędnikami pracującymi w MNiSW są ścisłe” – czytamy w piśmie komitetu humanistów do CBA. Przedstawiciele tej organizacji piszą, iż doszli do “uzasadnionego podejrzenia, że osoby związane z partią Porozumienie, pracujące w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wpłynęły na wyniki konkursów dla stworzenia korzyści majątkowej dla członków, działaczy czy bliskich współpracowników regionalnych oddziałów tejże partii”.

W połowie kwietnia resort nauki, komentując dla PAP medialne doniesienia nt. konkursów dla uniwersytetów trzeciego wieku zapewniał, że zwycięskie projekty „wyłoniono z zachowaniem wszelkich procedur”, a członkowie zespołu konkursowego wyłączali się z oceniania projektów z ich województw.

Wniosek do CBA i NIK ws. zbadania prawidłowości przebiegu konkursów przesłał w ubiegłym tygodniu poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. Rzeczniczka resortu nauki poproszona wówczas o komentarz napisała, że “w razie wszczęcia postępowania resort nauki będzie współpracował z właściwymi organami i instytucjami”.

Podobne zawiadomienie do NIK przesłał 9 kwietnia poseł PO Krzysztof Brejza.

Autorstwo: Szymon Zdziebłowski
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.