Zaufana osoba Moralesa powalczy z kandydatami puczystów

Opublikowano: 26.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 315

Jeanine Anez, szefowa boliwijskiego rządu uzurpatorów, który objął władzę po zamachu stanu w ubiegłym roku i odsunął od niej socjalistę Evo Moralesa, jednak będzie ubiegała się o urząd prezydencki w zaplanowanych na maj wyborach. Nie będzie jedyną kandydatką obozu puczystów, za to nadzieje lewicy ogniskują się wokół Luisa Carcatory – oficjalnego kandydata socjalistów, byłego ministra w rządzie Moralesa.

Była senator, a obecnie „tymczasowa prezydent” poinformowała o tym w piątek na mityngu z udziałem zwolenników rządu, jaki przejął władzę w Boliwii po siłowym obaleniu Evo Moralesa. Piątek był ostatnim dniem, gdy Najwyższy Trybunał Wyborczy przyjmował zgłoszenia kandydatów na prezydenta kraju. Będzie ich najprawdopodobniej siedmioro i Jeanine Anez wcale nie jest jedyną przedstawicielką środowisk, które w porozumieniu z Amerykanami obaliły Moralesa. Swoją kandydaturę wystawił również Fernando Camacho, jeden z przywódców puczu, fundamentalistyczny ewangelik i biznesmen z Santa Cruz, zwany „boliwijskim Bolsonaro”.

Właśnie tacy ludzie tworzą rząd, jaki kieruje Boliwią od czasów zamachu stanu. W poprzednich miesiącach robili wszystko, by rozbić struktury moralesowskiego Ruchu na rzecz Socjalizmu (MAS), zastraszyć lewicową opozycję i popierających Moralesa boliwijskich Indian, którzy pod rządami lewicowego prezydenta pierwszy raz byli przez władzę traktowani podmiotowo i mieli szansę na awans społeczny. Anez i jej zwolennicy nie cofali się przed siłowym rozbijaniem manifestacji, przemocą wobec działaczy związkowych i indiańskich. Ale nie tylko.

„Policji wręczono listy polityków i działaczy do aresztowania, a służby miały krążyć nieoznakowanymi pojazdami nawet po wsiach i wypytywać o ludzi związanych z partią Moralesa. Trwa też „masacre blanca”, biała masakra, jak mówią miejscowi, czyli wyrzucanie z państwowych firm osób kojarzonych z poprzednią władzą, i to nawet na średnich szczeblach” – pisał z Boliwii polski latynoamerykanista i reporter Radosław Powęska. Konkludował: stawką obecnych procesów politycznych w kraju jest nie demokracja, ale to, na ile neoliberałom i konserwatystom uda się przeprowadzić swoją kontrrewolucję.

MAS długo wybierał swojego kandydata w wyborach prezydenckich, osobę, wokół której siłą rzeczy będą koncentrować się wysiłki na rzecz powstrzymania tej kontrrewolucji. Ostatecznie wskazał w tym tygodniu byłego ministra gospodarki Luisa Arce Carcatorę, a jako kandydata na wiceprezydenta – byłego ministra finansów Davida Choquehuankę. Obaj należą do najwierniejszych współpracowników Evo Moralesa, funkcje w jego kolejnych rządach sprawowali przez ponad 10 lat. Pod okiem Carcatory w 2006 r. była prowadzona nacjonalizacja boliwijskich kopalń i firm telekomunikacyjnych, brał też udział w tworzeniu Banku Południa. Choqueanca z kolei, sam przedstawiciel ludu Aymara, wskazywany był jako jeden z głównych architektów polityki Moralesa na rzecz ludów rdzennych.

Wybory generalne – równocześnie prezydenckie i parlamentarne – odbędą się w Boliwii 3 maja.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Barney
Użytkownik
Barney

sztuczka polityczna oparta na błędnym przeświadczeniu, że kobiety (z natury hipergamistki) są bardziej moralne od mężczyzn i dlatego będą uczciwsze :D