Zatrzymano podejrzanych o zamach na Domodiedowie

Opublikowano: 09.02.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 195

ROSJA. Rosyjskie służby specjalne zatrzymały osoby podejrzewane o zorganizowanie zamachu bombowego na lotnisku Domodiedowo. Na posiedzeniu Dumy Państwowej poświęconym walce z terroryzmem szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Alieksandr Bortnikow powiedział, że są to mieszkańcy Inguszetii ze wsi Ali-Jurt. Potwierdził także, że terrorystą – samobójcą, który wysadził się w powietrze, okazał się 20-letni Ingusz – Magomed Jewłojew. Wśród zatrzymanych osób podejrzewanych w pomoc w zorganizowaniu zamachu są jego siostra, 23-letni brat Isłam oraz znajomy – 20-letni Adam Ganiżjew.

Według Life News, tożsamość zamachowca ustalono na podstawie ekspertyzy daktyloskopijnej i genetycznej jego szczątków. Pozostały po nim tylko dłoń i głowa. Jewłojew pochodził z miejscowości Ali-Jurt, leżącej na południowym wschodzie Inguszetii, tuż przy granicy z Czeczenią. Z domu wyszedł na początku września 2010 roku. Rodzicom powiedział, że jedzie do pracy w pobliskim Kraju Krasnodarskim. Od tego czasu 73-letni ojciec Muchażir i 54-letnia matka Roza nie mieli od niego żadnej wiadomości.

Do eksplozji na lotnisku Domodiedowo doszło 24 stycznia o godz. 16.32 czasu moskiewskiego (godz. 14.32 czasu polskiego). Terrorysta zdetonował bombę w hali przylotów, przy wyjściu z zielonej strefy celnej, obok jednej z tamtejszych kawiarni. Siłę wybuchu eksperci oszacowali na 5-7 kg trotylu. Zginęło 36 osób, a ponad 180 zostało rannych

Jak podała Informacyjna Agencja Radiowa, zamach zorganizować miała 7-osobowa grupa terrorystów. Jeden nie żyje, troje zatrzymano, pozostali są poszukiwani listem gończym – twierdzą anonimowe źródła związane z prowadzonym w tej sprawie śledztwem. Eksperci ze służb specjalnych uważają, że grupa terrorystów działała autonomicznie i bez nadzoru któregokolwiek z ekstremistycznych liderów rezydujących na Kaukazie. Zdaniem ekspertów, nie należy poważnie traktować oświadczeń tak zwanego lidera emiratu kaukaskiego Doku Umarowa, który wziął na siebie odpowiedzialność za zamach z 24 stycznia. Specjaliści krytycznie zauważają, że Umarow, który stracił pozycję wśród islamskich ekstremistów, w ten sposób próbuje ratować swoją reputację.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Zdjęcie: jaime.silva
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o