Zatrzymania i represje za świętowanie Dnia Zwycięstwa

Opublikowano: 11.05.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 608

Ukraiński oddział Amnesty International zaapelował do władz w Kijowie o zwolnienie wszystkich zatrzymanych podczas świętowania Dnia Zwycięstwa za posiadanie „symboli komunistycznych”.

Od trzech lat Dzień Zwycięstwa na Ukrainie obchodzi się 8 maja i nosi nazwę Dnia Pamięci i Pojednania. Jednak 9 maja wciąż jest świętem państwowym czyli dniem wolnym od pracy.

Tegoroczne obchody zaowocowały zatrzymaniem w całym kraju prawie 90 osób. Większość z nich policja aresztowała w związku z wykorzystywaniem „symboli komunistycznych”. Te zaś od 2 lat są na Ukrainie zabronione. Tak samo jak symbole nazistowskie.

Ponieważ trudno sobie wyobrazić świętowanie zwycięstwa Armii Czerwonej nad faszyzmem, bez czerwonych sztandarów i pięcioramiennych gwiazd, to ukraińska policja musiała mieć pełne ręce roboty.

Za aresztowanymi stanęła murem ukraińska Amnesty International. Organizacja wystosowała do władz apel o zwolnienie wszystkich zatrzymanych 9 maja za posiadanie zakazanych przez prawo symboli komunistycznych .

“Wszyscy zatrzymani demonstranci powinni być uwolnieni. Domagamy się także skutecznego i obiektywnego śledztwa w sprawie wszystkich przypadków zastosowania przemocy w trakcie wtorkowych demonstracji” – oświadczył ukraiński oddział Amnesty.

AI uważa, że zakaz używania symboliki radzieckiej, a przede wszystkim związane z tym zatrzymania są niedopuszczalne.

Przedstawiciele ukraińskiej Amnesty International napisali w apelu, że „zakaz używania takiej symboliki narusza prawo obywateli do wolności wypowiedzi, a zatrzymania pokojowych uczestników demonstracji, to ze strony ukraińskich władz krok w stronę ograniczenia wolności słowa i pokojowych zgromadzeń”.

O zatrzymaniach demonstrujących na Ukrainie w tym samym dniu członków prawicowych bojówek nacjonalistycznych, agencje nie wspomniały. Policja ukraińska z powodu braku takich sytuacji, też.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.