Zastrzelono dziennikarza z Meksyku ujawniającego korupcję

Opublikowano: 02.02.2022 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1068

31 stycznia w Zitacuaro został postrzelony 55-letni dziennikarz, Roberto Toledo. To czwarte morderstwo dziennikarzy w niespełna miesiąc.

W poniedziałek Roberto Toledo zmierzał do biura, w którym pracował, w celu nagrania wywiadu – nie zdążył. Na parkingu przed budynkiem napadło go trzech uzbrojonych mężczyzn, którzy oddali w jego kierunku osiem strzałów i zbiegli z miejsca zdarzenia. Dziennikarz zmarł wskutek odniesionych ran w szpitalu. Przed nim w styczniu zginęło trzech innych dziennikarzy.

Powodem zabójstwa Toledo miały być napisane przez niego artykuły opublikowane przez Monitor Michoacan – internetowym medium, z którym współpracował ponad dwa lata. Redaktor naczelny portalu, Armando Linares przyznał mediom, że od jakiegoś czasu pracownicy jego strony otrzymywali groźby śmierci. Linares podaje również, że zmarły dziennikarz zajmował się korupcją wśród urzędników i wysokiej administracji, co, według niego, było powodem morderstwa.

Tydzień temu setki osób zebrały się na ulicach 35 meksykańskich miast, by upamiętnić trójkę zamordowanych dziennikarzy, którzy poświęcili życie dla ujawniania przypadków korupcji polityków, administracji oraz przemocy, której dopuszczają się meksykańskie kartele i gangi narkotykowe. Protestujący domagali się większej czujności policji dotyczącej bezpieczeństwa zatrudnionych w mediach osób oraz spotkania z podsekretarzem ds. praw człowieka, Alejando Encinasem.

Według CJP – Komitetu Ochrony Dziennikarzy, Meksyk jest najbardziej niebezpiecznym krajem dla pracujących w mediach osób. Komitet podaje, że od 1992 do 2021 zamordowanych zostało 138 dziennikarzy.

„Przemoc wobec prasy jest ciągłym zjawiskiem, a więc jej przeciwdziałanie wymaga kompleksowych i długofalowych działań” – powiedział Jan-Albert Hootsen, rzecznik CJP który zwraca uwagę, że śmiertelność dziennikarzy z powodu przemocy jest wciąż wysoka, niezależnie od zmieniającej się administracji i rządów.

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.