Zastąpienie węgla energią odnawialną to kwestia czasu

Opublikowano: 14.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 854

Światowi giganci z branży paliw kopalnych coraz częściej dochodzą do wniosku, że rozwój technologii związanych z produkcją i magazynowaniem energii ze źródeł odnawialnych może stanowić poważne zagrożenie dla ich sektora.

Państwowa spółka Coal India, której wydobycie węgla zaspokaja w 80% zapotrzebowanie Indii na ten surowiec, opublikowała w ostatnim czasie raport: „Coal Vision 2030”. Zgodnie z nim, aktualne trendy jednoznacznie wskazują na drastyczny spadek popytu na węgiel już w niedalekiej przyszłości. „W związku ze wzrostem świadomości społeczeństw w sprawie zmian klimatycznych oraz rozwojem we wszystkich zakątkach świata sektora produkcji energii ze źródeł odnawialnych, zastąpienie przez nie węgla pozostaje już tylko kwestią czasu” – napisali autorzy raportu.

Coal India przedstawiła w raporcie listę czynników, które mogą wywołać przyszłe problemy ze zbyciem produktu tej spółki, m.in.:

– rozwój technologii pozyskiwania i magazynowania energii słonecznej,

– podpisanie przez władze indyjskie porozumienia klimatycznego w Paryżu,

– spadek popytu na węgiel na światowych rynkach,

– mniejszy od przewidywanego wzrost gospodarczy w Indiach,

– kryzysy w branżach stalowej, żelaza i energetycznej tj. sektorów o największym zapotrzebowaniu na węgiel,

– zmiany w podejściu do energetyki lokalnej.

Za zieloną energią opowiadają się władze Indii. Premier, Indii Narendra Modri, chce by do 2030 prąd w jego kraju był pozyskiwany w 40% ze źródeł alternatywnych. Już w 2022 wielkość wyprodukowanej energii odnawialnej ma wynieść 175 gigawatów. Również od 2022 nikt nie otworzy już żadnej nowej kopalni węgla w Indiach.

Z drugiej strony w raporcie Coal Vision 2030 wskazano, że przyszłość Indii nadal ma się opierać na węglu. Przy jednoczesnym zastępowaniu tego surowca alternatywnymi źródłami energii, Coal India ma do 2030 podwoić jego wydobycie do 1300 a nawet 1900 mln ton.

„Informacje zawarte w raporcie przeczą samym sobie” – tak komentuje to Swati D’Souza, ekspert ds. energii w Energy and Resources Institute. „Liczby dotyczące zapotrzebowania na węgiel są bardzo wysokie biorąc pod uwagę wzrost udziału energii słonecznej i wiatrowej w produkcji prądu. Jednocześnie w przedmiotowym dokumencie nie ma wyjaśniono tej kwestii.”

Ted Nace, dyrektor organizacji CoalSwarm zajmującej się zbieraniem danych nt. istniejących i planowanych kopalni węgla dodaje, że wielkość 1900 mln ton „zapotrzebowania na węgiel w 2030 jest całkowicie absurdalna.” „Prywatne kopalnie są zamykane ze względów finansowych. Tylko te ze wsparciem państwa jeszcze się jakoś utrzymują” – kontynuuje Nace. „Bez wzrostu ilości kopalń nie ma mowy o podwojeniu czy potrojeniu zapotrzebowania na ten surowiec, jak to wskazano w raporcie.”

Autorstwo: Lorraine Chow
Tłumaczenie: Xebola
Źródło oryginalne: EcoWatch.com
Źródła polskie: Xebola.wordpress.com, WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. arthur 17.03.2018 09:36

    Jak to, jaki? Dowolny, pod warunkiem, że korzystanie z niego będzie można tak obwarować patentami, przepisami, aby zachować dotychczasowy model dystrybucji.
    Nie ma znaczenia z jakiego wynalazku, ale w jaki sposób będziesz mógł korzystać.
    I obstawiam, że bez globalnych zmian w porządku społecznym, finalnie zapłacisz…
    trochę więcej:)

  2. niewolnik 17.03.2018 21:03

    Świat bez dwutlenku węgla to martwy świat, bez roślin i zwierząt.
    Rośliny to chyba wiadomo, zwierzęta (też człowiek) bez dwutlenku węgla uduszą się (zatrzyma się u nich proces oddychania).
    Te wszystkie bzdury z walką z dwutlenkiem węgla to tylko dla wyciągnięcia ogromnej kasy z budżetów, w które ładujemy 50% swoich dochodów.
    Problem jest tylko w nadmiernym zagęszczeniu ludzi i ich napędzanych paliwami kopalnymi urządzeniach w metropoliach, na co znalazły by się tanie rozwiązania gdyby nie to że tanie.

    P.S. Dzielenie wyrazów jest ekstra.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.