Zaskakujące orzeczenie TSUE. Niemcy mają spory kłopot

Opublikowano: 21.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1662

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że niemieckie przepisy dotyczące połączeń i lokalizacji użytkowników internetu i telefonii łamią prawo unijne.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to efekt skarg dostawców internetu i usług telekomunikacyjnych SpaceNet i Telekom. Obie firmy sprzeciwiały się niemieckim przepisom dotyczącym gromadzenia danych dotyczących połączeń i lokalizacji użytkowników internetu i telefonii. Regulacje obowiązujące od 2017 roku okazały się jednak za niezgodne z unijnymi przepisami.

Regulacje dotyczące gromadzenia danych zawierała federalna ustawa Prawo telekomunikacyjne oraz rozporządzenia do niej. Zgodnie z przepisami, operatorzy sieci telekomunikacyjnych byli zobowiązani do przechowywania przez okres kilku tygodni danych o ruchu i połączeniach swoich użytkowników w celu udostępniania ich organom ścigania na ich wnioski w związku z postępowaniami.

Niemieckie regulacje już wcześniej zostały mocno skrytykowane przez Federalny Sąd Administracyjny, który jasno stwierdził, że są one niezgodne z unijnymi przepisami. Mimo to, niemieccy sędziowie postanowili zwrócić się do TSUE z pytaniem o zgodność tych regulacji z prawem UE.

Zaskarżony podmiot – Federalna Agencja ds. Sieci już po wyroku rodzimego sądu wstrzymała wykonywanie spornych przepisów, jeszcze zanim zdążyły wejść w życie. Teraz, po orzeczeniu TSUE, przepisy ustawy będą musiały zostać całkowicie wykreślone.

„Niemieckie prawo jest wg TSUE za ogólne i pozwala na zbyt masowe, nieuzasadnione przechowywanie danych: nie można operatorom nakazywać prewencyjnego przechowywania takich danych, gdyż narusza to podstawowe prawa obywateli UE” – czytamy w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Ale nawet w tym przypadku gromadzenie danych o obywatelach musi odbywać się w ograniczonym zakresie, czasie i pod kontrolą sądu.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl, DW.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 21.09.2022 21:10

    LOL
    W Chinach nikt nie przejmuje się takimi bzdurami jak prywatność gdy chodzi o dobro społeczności. Po prostu w głowach im się nie mieści by jednostak była ważniejsza od społeczności. Dlatego to Chiny przodują w czwartej rewolucji przemysłowej i oferują na codzień usługi które europejczycy znają tylko z filmów SF.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.