Zaskakująca decyzja ws. konklawe

Opublikowano: 26.02.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 218

Benedykt XVI w dokumencie motu proprio zezwolił na przyspieszenie konklawe po swoim ustąpieniu, zastrzegł jednak, że nie może się ono odbyć wcześniej niż po 15 dniach okresu sede vacante.

Ogłoszony dokument papieski miał zmienić konstytucję apostolską „Universi Dominici Gregis” i umożliwiając wcześniejsze zwołanie konklawe. Na konferencji prasowej rzecznik Watykanu wyjaśnił, że ostatni papieski dekret modyfikuje niektóre normy dotyczące okresu sede vacante, wskazuje jak należy strzec apartamentów papieskich i dóbr ruchomych do chwili wyboru jego następcy oraz zezwala kardynałom na wcześniejsze niż przewiduje konstytucja rozpoczęcie konklawe.

Konstytucja Jana Pawła II z 1996 roku postanawia, że konklawe może rozpocząć się 15 do 20 dni od rozpoczęcia wakatu. Dokument odnosił się jednak głównie do sytuacji, w której konklawe zwoływane jest po śmierci papieża, a wszyscy kardynałowie-elektorzy muszą zdążyć z przybyciem do Rzymu i organizacją uroczystości pogrzebowych.

Benedykt XVI zezwolił na przyspieszenie konklawe, ale nie wcześniej niż 15 dni od rozpoczęcia okresu sede vacante. Warunkiem przyspieszenia konklawe jest obecność w Watykanie wszystkich kardynałów-elektorów po upływie 15 dni od ogłoszenia wakansu Stolicy Apostolskiej.

Tymczasem powołany przez Benedykta XVI zespół kardynałów-detektywów, którzy w zeszłym roku przeprowadzili wewnętrzne śledztwo w Watykanie na temat sporów i intryg wśród hierarchii został już przygotowany, jednak jego treść pozna już następny papież.

Watykan poinformował, że Benedykt XVI przyjął kardynałów-detektywów na audiencji i zdecydował, że zawartość przygotowanego przez nich raportu zostanie przekazana do dyspozycji następnego papieża. Oznacza to, że dokument nie zostanie odtajniony przed konklawe.

W wydanym przez Stolicę Apostolską komunikacie ujawniono jedynie, że Benedykt XVI podziękował kardynałom Julianowi Herranzowi, Jozefowi Tomko i Salvatore De Giorgi za „wykonanie pożytecznej pracy”. Komunikat jest zatem jednoznacznym dementi do wszystkich spekulacji sugerujących, że w raporcie może znajdować się klucz do wyjaśnienia wszystkich okoliczności abdykacji papieża.

– Postępowanie to ukazało wielkoduszność, prawość i poświęcenie tych, którzy pracują w Stolicy Apostolskiej – czytamy w komunikacie Watykanu w tej sprawie.

Autor: pł
Na podstawie: PAP, TVN24
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

Uwielbiam to zdjęcie papieża przy nagłówku. Jest takie wymowne. Aż pokuszę się o stwierdzenie, że admin słucha chrześcijańskiego rocka:D

Il
Użytkownik

Watykanem sterują włoskie i inne mafie. Benedykt to satanistyczny globalista a rzymskokatolicy to psychopatyczni fanatycy rytułału spożywania ciała i krwi.

Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Kardynałowie-elektorzy, kardynałowie-detektywi … kardynałowie-elektrycy, kardynałowie-lekarze, kardynałowie-fizycy jądrowi … i inni specjaliści…

Collega
Użytkownik

“- Postępowanie to ukazało wielkoduszność, prawość i poświęcenie tych, którzy pracują w Stolicy Apostolskiej – czytamy w komunikacie Watykanu w tej sprawie.”

Przypomina mi się powiedzenie mojej babci:
-Mamo, chwalą nas…
-A kto?
-Wy mnie, a ja was!

Pozdrawiam