Zasiłek opiekuńczy cztery lata dłużej?
Uprawnienia do zasiłku opiekuńczego dla rodziny dziecka chorego prawdopodobnie zostaną przedłużone do 18. roku życia. Taką zmianę ma przynieść nowelizacja ustaw dotyczących drugiego etapu programu „Za życiem”. Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych będą także mogli wykonywać telepracę lub pracę w elastycznym wymiarze.
Do tej pory rodzina dziecka chorego otrzymywała możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego tylko do 14. roku życia podopiecznego. Liczbę dni wolnych od pracy na opiekę nad chorym wydłużono z 14 do 30.
6 lutego w sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy. Wydłuża ona okres wsparcia do momentu osiągnięcia przez chorego pełnoletności oraz wprowadza bardziej elastyczne formy pracy dla opiekunów osób niepełnosprawnych.
Projekt został poddany konsultacjom społecznym m.in. poprzez konferencje, warsztaty i bezpośrednie spotkania robocze z zainteresowanymi środowiskami. Był także opiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Opinia była pozytywna, a 9 stycznia Rada Ministrów przyjęła projekt i przedłożyła go Wysokiej Izbie.
W ramach ustawy poszerzone zostaną możliwości korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy dla opiekunów osób niepełnosprawnych (w tym z ruchomego czasu pracy i z telepracy), w zależności od możliwości pracodawcy i potrzeb pracownika. Z prawa do korzystania z indywidualnego rozkładu czasu pracy lub ruchomego czasu pracy albo wykonywania pracy w systemie przerywanego czasu pracy na podstawie wniosku wiążącego pracodawcę będą mogli korzystać:
– pracownik-małżonek albo pracownik-rodzic dziecka w fazie prenatalnej w przypadku ciąży powikłanej,
– pracownik-rodzic dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie jego rozwoju lub w czasie porodu,
– pracownik-rodzic dziecka niepełnosprawnego lub ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.
To nie koniec zmian. Pracownikom-rodzicom dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, a także dziecka niepełnosprawnego lub ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, przyznano prawo wykonywania pracy w formie telepracy na podstawie wniosku wiążącego pracodawcę.
Przewidziano również możliwość stosowania telepracy na podstawie wniosku niewiążącego pracodawcy, także u tych pracodawców, u których nie zawarto w tej sprawie formalnego porozumienia z przedstawicielstwem załogi. Zatem zmiany te są adresowane do wszystkich pracowników. Osoby te będą mogły na ogólnych zasadach wnioskować o wykonywanie pracy w formie telepracy.
Z uprawnień kierowanych do pracowników-rodziców będzie można korzystać do ukończenia przez dziecko 18 lat, a także po ukończeniu przez nie 18. roku życia. Oznacza to, że z nowych uprawnień będą mogli korzystać pracownicy opiekujący się dorosłym dzieckiem, bo przyjęto, że upośledzenie czy niepełnosprawność mają charakter trwały.
Zdjęcie: stevepb (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl