Zarzuty dla aktywistów LGBT

48 osobom, zatrzymanym w związku z protestami po aresztowaniu aktywisty LGBT o pseudonimie Margot, postawiono zarzuty, związane z czynnym udziałem w zbiegowisku.

Jak informuje Polskie Radio, wszystkie osoby, zatrzymane w związku z piątkowym protestem LGBT w Warszawie po aresztowaniu Margot, zostały już zwolnione. 48 osobom postawiono zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku. Jak poinformował rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak, 5 osób usłyszało także inne zarzuty, m.in. uszkodzenia radiowozu oraz naruszenia nietykalności policjanta. Zastosowano wobec nich dozór policyjny.

Piątkowe zatrzymania protestujących w Warszawie zalazły się pod lupą RPO, który opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie w tej sprawie.

„Jako Rzecznik Praw Obywatelskich z dużym niepokojem obserwowałem wydarzenia, do których doszło wczorajszego wieczora (7 sierpnia 2020 r.) na Krakowskim Przedmieściu wobec osób protestujących w związku z tymczasowym aresztowaniem aktywistki grupy „Stop Bzdurom”. Będąc odpowiedzialny za ochronę fundamentalnych praw i wolności człowieka i obywatela, zwłaszcza przed naruszeniami ze strony organów władzy publicznej, zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie” – napisał RPO Adam Bodnar.

W oświadczeniu zaznaczono, że na podstawie dostępnych w sieci i w mediach materiałów z przebiegu protestów i zatrzymań wynika, że działania policji wymagają „pilnego wyjaśnienia pod kątem jego prawidłowości i zgodności z prawem”. RPO podjłął już w związku z tym działania, w ramach których będą wyjaśniane szczegółowe okoliczności policyjnych interwencji.

„Ponadto w dniu dzisiejszym przedstawiciele i przedstawicielki Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur – organu odpowiedzialnego za eliminowania ryzyka zaistnienia tortur lub nieludzkiego albo poniżającego traktowania – przeprowadzają kontrole na komisariatach Policji, na których przebywają osoby zatrzymane w toku wczorajszych wydarzeń” – zaznaczono w oświadczeniu.

„W demokratycznym państwie prawnym wszyscy obywatele – niezależnie od jakichkolwiek cech, w tym orientacji seksualnej i tożsamości płciowej – powinni korzystać z pełni swoich praw w poczuciu bezpieczeństwa i godności. Zaznaczam, że ochrona tego bezpieczeństwa jest jednym z podstawowych zadań Policji” – napisał Adam Bodnar.

Jak informuje Polsat News, z kontroli przeprowadzonych przez przedstawicieli Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którzy rozmawiali z kilkudziesięcioma zatrzymanymi, wynika, że wśród zatrzymanych znalazły się osoby, które nie brały czynnego udziału w zgromadzeniu lub znalazły się tam przypadkowo. Część osób, z którymi rozmawiano, zwracała uwagę na panujący wśród policjantów chaos i ich brutalne zachowanie, niektórzy mówili wprost o pobiciu. Takie informacje zawarto w raporcie KMPW, zamieszczonym na stronie RPO.

Źródło: pl.SputnikNews.com