Zarobki Anglików rosną błyskawicznie, ale ich realne dochody spadają

Opublikowano: 22.01.2023 | Kategorie: Gospodarka

Liczba wyświetleń: 862

Zarobki w Wielkiej Brytanii rosną najszybciej od dwudziestu lat, ale ich wzrost nie nadąża za inflacją. Średnie wynagrodzenie we wrześniu i październiku zwiększyło się rok do roku o 6,4%. Jest to najwyższy wzrost od 2001 roku. Jednak, gdy uwzględni się inflację, realne dochody zmniejszyły się o 2,6%. Dodatkowo zmieniły się relacje między dochodami w sektorze prywatnym i publicznym. Różnica we wzroście zarobków sięgnęła prawie rekordowej wartości.

W sektorze prywatnym wynagrodzenia zwiększały się przez 3 kolejne miesiące do listopada o 7,2% rok do roku. W tym samym czasie wynagrodzenia w sektorze publicznym rosły o przeszło połowę wolniej. Wzrost w tym przypadku wyniósł 3,3%. Takie dane opublikowało brytyjskie Office for National Statistics (ONS) – pisze BBC.

Jednak ceny w Wielkiej Brytanii rosły w tym czasie szybciej, niż wynosił wzrost średniej płacy w sektorze prywatnym. Nic więc dziwnego, że pracownicy obu sektorów zaczęli organizować strajki, żądając wzrostu płac i poprawy warunków pracy. Strajki te zakłócają funkcjonowanie wielu dziedzin gospodarki od kolei, poprzez usługi pocztowe aż do opieki zdrowotnej. Należy się przy tym spodziewać następnych akcji protestacyjnych w nadchodzących tygodniach – pisze BBC. W listopadzie 2022 roku strajki miały największe nasilenie od 10 lat. Nowe akcje protestacyjne są już planowane na styczeń.

Koszty utrzymania w Wielkiej Brytanii rosną najszybciej od 40 lat. Dotyczy to przede wszystkim cen energii i żywności. Główną przyczyną wzrostów jest wojna na Ukrainie. Inflacja osiągnęła już poziom 10,75. W tej sytuacji realne dochody Brytyjczyków – mimo szybkiego wzrostu płac – zmniejszają się najszybciej w całej historii badań.

Jak pisze BBC, ponieważ pracownicy odczuwają, że mają realnie coraz mniej pieniędzy w portfelach, zwiększają się ich żądania płacowe. Jednak dla wielu przedsiębiorców zwiększanie wynagrodzeń jest trudne. Sami przedsiębiorcy odczuwają bowiem skutki wzrostu cen za energię. Z drugiej strony w Wielkiej Brytanii zaczyna brakować pracowników. Liczba wolnych stanowisk jest najwyższa w historii. Może to zmusić pracodawców do oferowania bardziej atrakcyjnych wynagrodzeń. Mimo spowolnienia gospodarczego liczba osób zatrudnionych nie zmieniła się, a bezrobocie wzrosło tylko nieznacznie.

Dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców jest wzrost płacy minimalnej. Obecnie wynosi ona 9,50 funta dla pracowników powyżej 23 roku życia, a w kwietniu wzrośnie do 10,42 funta. Ta zmiana może jednak nie usatysfakcjonować w pełni pracowników.

Premier Wielkiej Brytanii przewiduje, że w 2023 roku stopa inflacji spadnie o połowę, ponieważ spadną ceny energii, co zapowiada wielu ekonomistów. Zdaniem części ekonomistów najlepszym sposobem podniesienia realnych dochodów mieszkańców Wielkiej Brytanii jest walka z inflacją. Inni natomiast zarzucają rządowi brak pomysłu na zaradzenie – jak to nazywają – „kryzysowi kosztów utrzymania”.

Bank Anglii stale podnosi stopy procentowe, by kontrolować przynajmniej częściowo wzrost cen. Ma to zmusić mieszkańców do zmniejszenia liczby zaciąganych kredytów i zwiększania oszczędności. Z drugiej strony wysoki poziom zatrudnienia i wzrost wynagrodzeń może wpływać na przedłużanie się inflacji. Jednak presja na wzrost płac jest naturalnym zjawiskiem, w sytuacji gry inflacja osiąga tak wysoki poziom.

Licząc łącznie sektor prywatny i publiczny pensje w Wielkiej Brytanii wzrosły w ciągu roku aż o 6,4%, ale przez inflację spadek realnych dochodów był w tym czasie najwyższy w historii badań. Wyższy wzrost plac w sektorze prywatnym spowodowany był przez brak rąk do pracy. Najszybciej rosły wypłaty specjalistów, naukowców i techników. Ich praca niezbędna jest zarówno w prywatnym, jak i publicznym sektorze, a odejście do innej instytucji oznacza problemy.

Autorstwo: Wojciech Ostrowski
Na podstawie: BBC.com
Źródło: MagazynFakty.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.