Zapłacimy za ratowanie banków

Opublikowano: 05.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Aby chronić polskie banki przed wyprowadzeniem kapitału przez zagranicznych właścicieli, rząd chce powołać specjalny fundusz stabilizacyjny. Tym samym ekipa Tuska przyznała rację „oszołomom” od dawna przekonującym, że istnieje realna groźba wytransferowania pieniędzy z naszych banków.

Fundusz stabilizacyjny miałby działać w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Pieniądze z funduszu miałyby być wypłacane „w razie potrzeby” na wniosek ministra finansów i być przeznaczone na ratowanie sektora bankowego przed niewypłacalnością. “Zamysł powołania funduszu jest dowodem na to, że istnieje realna groźba wytransferowania kapitału z polskich banków przez ich zagraniczne centrale borykające się z kłopotami finansowymi” – powiedział „Codziennej” Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów.

Oficjalnie rząd tłumaczy swoją decyzję koniecznością wzmocnienia zaufania klientów do instytucji bankowych. Dzięki nowemu funduszowi ich depozyty mają być bezpieczniejsze. Wprawdzie mamy już instytucję chroniącą lokaty, tj. Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale rząd najwyraźniej uznał, że w obliczu prawdopodobnego skoku na polski kapitał bankowy dotychczasowe zabezpieczenia mogą się okazać niewystarczające.

Warto przypomnieć, że sektor bankowy w naszym kraju notuje ogromne zyski. Szacuje się, że w 2012 r. wyniosą one ok. 15,5 mld zł. Jednak ponad 70 proc. banków należy do zagranicznego kapitału. Załamanie się hiszpańskiego systemu bankowego oznacza olbrzymie problemy dla banków francuskich, włoskich, portugalskich i niemieckich, a właśnie do nich w przeważającej mierze należy kapitał bankowy w Polsce. Możliwe więc, że zagraniczne centrale będą chciały ratować się przed kryzysem, transferując zyski z polskich spółek.

Groźbę takiego transferu dostrzega coraz więcej osób. W zeszłym roku prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Jerzy Pruski poinformował o wszczęciu procedur przygotowawczych, „na wypadek gdyby coś się działo”. Mówił m.in. o otwarciu specjalnej linii kredytowej w Narodowym Banku Polskim. “Również Komisja Europejska uprzedziła, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej są narażone na drenaż kapitału bankowego” – przypomniał Janusz Szewczak.

Zapowiedź uruchomienia funduszu stabilizacyjnego zaniepokoiła bankowców. Na jego rzecz banki miałyby wnosić obowiązkowe opłaty i to już od 2013 r. Projekt ustawy przewiduje, że maksymalnie może to być nawet 1,8 mld zł rocznie. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, uważa, że opłata ta będzie ogromnym obciążeniem dla sektora. Banki bowiem już płacą składki na utrzymanie Komisji Nadzoru Finansowego. Wpłacają też do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na tzw. fundusz pomocowy 900 mln zł rocznie. Łącznie z opłatą ostrożnościową byłoby to więc ok. 20 proc. zysków sektora.

Jak pokazuje doświadczenie, za większe koszty banków i tak zapłacą Polacy. Sektor zrekompensuje sobie bowiem część strat z kieszeni klientów, podwyższając opłaty i prowizje.

Autor: Dorota Skrobisz
Źródła: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
23
Użytkownik
23

I znów “nasze” banki :D
Tak to mogą powiedzieć tylko Ci co mają w nich udział jako właściciele :P

Jarek
Gość
Jarek

Przenieśmy nasze pieniądze do polskich banków np. Spółdzielczego lub PKO…Nie rozumiem, dlaczego nie trzymamy pieniędzy w polskich bankach…To tak jak i nie rozumiem, dlaczego ludzie brali (i dlaczego banki dawały) kredyty w obcych walutach zamiast w swojej….Jednak i reklama i cena czyni cuda….Ludzie w to wierzą jak zaklęci…Tak jakby swojego rozumu nie mieli..

phoenixmonk
Użytkownik
phoenixmonk

Co za kraj… Rzad pomaga bankierom-najwiekszym zlodziejom swiata, ktorzy zniewalaja ludzi, a obywatelom gow..no daje hahahah
Moim zdanie ten rzad powinien zostac wygnany z naszego kraju! Jest interenet,kazdy ma pesel i skoro jest demokracja to kazdy moze i powinien glosowac sam za ustawa czy przeciw niej osobiscie
.. Nie potrzebujemy tej bandy oszustow i zlodzieji pod krawatami.

phoenixmonk
Użytkownik
phoenixmonk

Wracajac do tematu, to patrzcie co Islandia zrobila z bankierami po tym jak ten kraj znalazl sie w zlej sytuacji finansowej. Postawili ich przed sad za dzialanie na szkode. A u nas… Mam juz tego dosyc….

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

@phoenixmonk- widzisz kolego,Islandii się upiekło dlatego,że żyje tam kilkanaście osób wliczając imigrantów,znajdują się daleko od szlaków handlowych,nie są nikomu potrzebni i generalnie wszyscy maja i w du…ie.My jako kraj 38milionowy możemy tylko poskamleć,bo jak napiszę ,że trzeba kilka tys osób odstrzelić to moi rodacy zmieszają mnie z błotem.

aZyga
Użytkownik
aZyga

Bank jak każda inna firma powinien zbankrutować, powinien wejść syndyk masy upadłościowej i żądać od centrali tego banku wyrównania strat.Po co jakieś rządowe fundusze, banki powinny być ubezpieczone i to ubezpieczyciel gwarantowałby lokaty.
Zresztą jak firma kreująca pieniądz może zbankrutować ? Musi to być, albo działanie specjalne, albo jacyś kretyni tam rządzą.