Zapisali 200 megabajtów w DNA

Opublikowano: 09.07.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1420

Inżynierowie z Microsfotu i University of Washington poinformowali o zapisaniu 200 megabajtów danych w syntetycznym łańcuchu DNA. Medium, w którym zapisano informacje, było mniejsze niż czubek ołówka. To pokazuje, jak wielkie możliwości oferuje przechowywanie danych w DNA. Jak twierdzi Microsoft, w nośniku DNA wielkości pudełka od butów można by przechować wszystkie dane, które są obecnie publicznie dostępne w internecie.

Inżynierowie Microsoftu informują, że DNA jako medium do zapisywania danych ma liczne zalety. Oferuje olbrzymią gęstość zapisu, jest niezwykle trwałe, a technologia taka nigdy się nie zestarzeje. “Tak długo jak na planecie istnieje życie oparte na DNA, zawsze będziemy zainteresowani, by dane te odczytywać. Taki sposób przechowywania danych zawsze będzie aktualny” – mówi Karin Strauss, główna badaczka Microsoftu w projekcie zapisywania danych w DNA.

We wspomnianym na wstępie łańcuchu DNA specjaliści z Microsoftu i UW zapisali m.in. cyfrowe wersje dzieł sztuki, Powszechną Deklarację Praw Człowieka w ponad 100 językach, 100 najpopularniejszych książek z Project Guttengerb oraz bazę danych DNA roślin z organizacji Crop Trust.

Eksperci przyznają, że do upowszechnienia się DNA jako nośnika danych jest jeszcze długa droga. Optymizmem napawa jednak fakt, że w ostatnich latach przemysł biotechnologiczny poczynił kolosalne postępy zarówno w syntetyzowaniu (kodowaniu) i sekwencjonowaniu (dekodowaniu) DNA.

Niedawno informowaliśmy o zakupieniu przez Microsoft 10 000 000 długich oligonukleotydów of firmy Twist Bioscence.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Blogs.Microsoft.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.