Zapadlisko w jeziorze prawie wessało dwóch rybaków i ich łódź

Opublikowano: 07.04.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1986

W Brazylii 4 kwietnia dwóch lokalnych mieszkańców zdecydowało się łowić ryby, wsiadło do łodzi i popłynęło na łowisko. Wszystko było w porządku, dopóki w jeziorze nie otworzył się lej krasowy, do którego zaczęło wciągać ich jednostkę pływającą.

W tej chwili nie ma tam już jeziora. Wszystko trafiło do zapadliska krasowego. Wędkowanie natychmiast zamieniło się w walkę o przetrwanie, a ryby po prostu miotały się w otaczającym mule z powodu gwałtownego spadku poziomu wody w jeziorze. Wyglądało to tak, jakby ktoś wyciągnął korek w wannie.

Początkowo próbowali wyciągnąć rybaków za pomocą lin, ale ostatecznie uratowało ich prowadzenie dźwigu, którym ostatecznie wyciągnięto ich na brzeg. Na szczęście ich łódź była nieco większa niż krater utworzony na dnie jeziora.

Lej krasowy to forma ukształtowania powierzchni, która powstaje w wyniku procesów krasowych — procesów chemicznych zachodzących w wapiennych skałach. Lej krasowy to rynna lub zagłębienie w skale wapiennej, które powstaje w wyniku rozpuszczania wapienia przez kwas węglowy zawarty w wodzie. Woda, która spływa po powierzchni skały, stopniowo przepływa przez pęknięcia i szczeliny w skałach, rozpuszczając je i powodując stopniowe pogłębianie rynny. W końcu, gdy rynna staje się zbyt głęboka, może powstać lej krasowy. Lej krasowy może mieć różne rozmiary i kształty, od niewielkich wgłębień do olbrzymich formacji, które sięgają setek metrów w głąb ziemi.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 08.04.2023 04:14

    YOU ARE GOING TO BRAZIL

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.