Zaostrzenie kar za aborcję i pojęcie „dziecka poczętego” w Sejmie

Opublikowano: 03.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1935

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do pierwszego czytania projekt ustawy, zaostrzającej kary za dokonanie aborcji i wprowadzającej pojęcie „dziecka poczętego”. Jak informuje „Interia”, projekt nowych przepisów autorstwa Fundacji Pro – Prawo do Życia wpłynął do Sejmu 28 października.

Autorzy projektu wprowadzają w swojej ustawie pojęcie „dziecka poczętego”, którym określa się „dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu w rozumieniu art. 149”. Dzieckiem w rozumieniu nowych przepisów jest człowiek „od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”.

Projekt nowej ustawy zakłada, że za spowodowanie śmierci „dziecka poczętego” grozić ma kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie, nieumyślne spowodowanie śmierci ma być zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku, gdy sprawcą byłaby matka, kara mogłaby być łagodniejsza, sąd mógłby także odstąpić od jej wymierzenia.

„W szczególności państwo zobowiązane jest strzec życia ludzkiego, ponieważ prawo do życia jest fundamentem wszelkich praw ludzkich. Pozbawienie człowieka prawa do życia oznacza pozbawienie go wszelkich praw w porządku doczesnym” – napisano w uzasadnieniu projektu.

„Kodeks karny w obecnej postaci nie jest w ogóle przygotowany do walki z przestępczością aborcyjną, która opiera się w ogromnym stopniu na handlu środkami poronnymi i umożliwianiu samodzielnego dokonywania aborcji poza placówkami medycznymi” – piszą autorzy projektu ustawy.

„Przyzwolenie na zabijanie najsłabszych rujnuje fundamenty Rzeczypospolitej. Upadek obyczajów, akty agresji, które możemy obserwować na ulicach polskich miast, są realizacją ostrzeżenia, które wiele lat temu sformułowała Matka Teresa z Kalkuty: Jeżeli matka może zabić swoje dziecko, to czy jest coś, co może mnie powstrzymać, bym ja zabiła ciebie lub byś ty zabił mnie?” – zaznaczono w uzasadnieniu.

Skierowanie przez marszałek Witek projektu ustawy do pierwszego czytania w Sejmie wywołało oburzenie części polityków.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.