Zaostrza się sytuacja między Turcją a Syrią
W sobotę MSZ Syrii poinformowało o zamknięciu syryjskiej przestrzeni powietrznej dla tureckich samolotów pasażerskich. Decyzja ta została podjęta po tym, jak w tym tygodniu tureckie siły powietrzne zmusiły do lądowania syryjski samolot pasażerski na lotnisku w Ankarze. Pojawiło się podejrzenie, że na pokładzie samolotu znajduje się wojskowy ładunek. Zgodnie z oświadczeniem MSZ Syrii decyzja ta była odpowiedzią na analogiczne działania z tureckiej strony. Władze Turcji poinformowały, że nie zamknęły tureckiej przestrzeni powietrznej dla syryjskich samolotów, jednak nadal będą sprawdzać budzące wątpliwości rejsy cywilnych linii lotniczych.
Turcja wprowadził stan podwyższonej gotowości oraz wzmocniła zgrupowanie jednostek marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym – poinformowały lokalne media. Do tureckich baz w Aksaz, Mersin, Iskenderum oraz Antalyi z innych morskich rejonów zostały skierowane fregaty wyposażone w systemy rakietowe, a także krążowniki rakietowe. Wcześniej podobne działania zostały przeprowadzone w wojskach lądowych i siłach powietrznych.
Oddział rebeliantów, który przedostał się do historycznego centrum Aleppo, zajął wczoraj dzielnicę, gdzie znajduje się Wielki Meczet Omajadzki. Niedaleko unikatowego pomnika średniowiecznej architektury islamskiej trwają zaciekłe walki – donosi telewizja Al. Mayadin. Z kolei syryjscy wojskowi uwolnili z rąk bojowników średniowieczny meczet w centrum Aleppo. Zginęło kilkudziesięciu terrorystów. Zniszczonych zostało 17 dżipów z ciężkimi karabinami maszynowymi. Wysadzono samochody z amunicją i pick-upy, na których rebelianci przedostali się z otoczonych dzielnic. Na północy Aleppo jednostki sił specjalnych zlikwidowały oddział bojowników uzbrojony w przenośne systemy obrony przeciwlotniczej i moździerze. Bojownicy wycofują się z dzielnic Sahhur, Kadi-Askar i Shaar, w których utrzymywali się przez trzy miesiące. W prowincji Latakia wojska rządowe odparły atak najemników z terytorium Turcji.
W Damaszku w prestiżowej dzielnicy został wysadzony w powietrze zaminowany samochód. Nie ma doniesień o ofiarach. Później poinformowano, że w tej samej dzielnicy uzbrojeni ekstremiści zabili dziennikarza z niezależnego wydania Azmina: do jego samochodu został podłożony ładunek wybuchowy. Ciężko ranny dziennikarz został przewieziony do szpitala.
Syryjskie siły powietrzne wykorzystują przeciwko antyrządowym formacjom wojskowym bomby kasetowe, z których zrezygnowało 77 państw na świecie – poinformowano na stronie międzynarodowej organizacji Human Rights Watch. Organizacja posiada informacje, potwierdzające ich użycie podczas działań zbrojnych w okresie od 9 do 12 października. Na stronie HRW pojawiło się również nagranie wideo, gdzie pokazane zostały bomby kasetowe, które nie wybuchły, i którymi bawiły się dzieci. Bomba tego typu, jeśli nie wybuchnie zaraz po jej użyciu, może eksplodować po paru miesiącach, a nawet po kilku latach.
Podczas starć syryjskich wojsk rządowych z powstańcami w północno-zachodniej prowincji Idlib został zabity oficer sił zbrojnych Arabii Saudyjskiej – poinformowała irańska telewizja Al-Alam. Oprócz informacji o śmierci obywatela Arabii Saudyjskiej doniesiono o zlikwidowaniu kilku tureckich żołnierzy. Syria obwinia władze Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Turcji o zaognianie kryzysu politycznego, a także o dostarczanie broni powstańcom.
Stosunki między Turcją a Syrią znacznie się zaostrzyły na początku października po trafieniu w tureckie terytorium syryjskim pociskiem artyleryjskim, w wyniku czego zginęło 5 osób oraz po przymusowym lądowaniu syryjskiego samolotu na lotnisku w Ankarze.
Źródło: Głos Rosji