Zaostrza się spór górników z rządem

Opublikowano: 16.01.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Spór między rządem i górnikami zaostrza się. Górnicy nie zgadzają się na przedstawiony przez koalicję PO-PSL „Plan naprawczy Kompanii Węglowej SA” przygotowany przez pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Plan zakłada, że cztery nierentowne kopalnie należące do Kompanii Węglowej SA trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w celu wygaszenia ich działalności. Będą to cztery kopalnie. Zwolnienia mają objąć 5,2 tys. osób, a 6 tys. ma być przeniesionych do innych kopalń. W ramach planu przewidziano także przeniesienie kopalń zdolnych do konkurowania na rynku do nowo utworzonej spółki celowej (SPV). Trafi do niej dziewięć kopalń. Jedna kopalnia zostanie sprzedana do Węglokoksu SA. Założono też pozostawienie w KW SA majątku niezwiązanego z działalnością górniczą, który zostanie sprzedany.

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk zaznaczył, że alternatywą programu naprawczego dla Kompanii Węglowej byłaby jej upadłość. Jak zaznaczył, za jedenaście miesięcy 2014 roku KW wygenerowała ponad 1 mld 100 mln zł straty, a jej obecne zobowiązania wynoszą już 4,2 mld zł.

Związkowcy przypominają, że pod koniec lat 1990. rządzący obiecywali utworzenie w miejsce wygaszanych kopalń nowych miejsc pracy m.in. w nowoczesnym przemyśle. Związkowcy wskazują, że zamiast zapowiadanych 150 tys. miejsc pracy powstało ich dotąd ok. 30-40 tys., w dodatku z reguły źle opłacanych i opartych o tzw. umowy śmieciowe.

Górnicy krytykują decyzję rządu. Ich zdaniem zasoby węgla w kopalniach, które mają być zlikwidowane, pozwalają na 40 lat fedrowania. Uważają, że decyzja o likwidacji do decyzja polityczna, a nie ekonomiczna. Zapowiadają, że podziemny protest będzie kontynuowany, dopóki nie rząd nie wycofa się ze swoich planów. W najbliższych dniach zapadną decyzje co do form protestu. Niewykluczany jest strajk i demonstracje górników w Warszawie.

W reakcji na rządowy program restrukturyzacji górnictwa, pracownicy kopalń należących do Kompanii Węglowej rozpoczęli podziemne protesty. Strajk zainicjowali w ubiegłą środę górnicy z kopalni Brzeszcze, wkrótce potem dołączyły do nich załogi z zakładów Bobrek-Centrum w Bytomiu, KWK „Pokój” i Sośnica-Makoszowy oraz Pokój. Łącznie ok. 1000 górników strajkuje pod ziemią. Również pracownicy administracyjni podjęli strajk okupacyjny. Obecnie protestują już wszystkie kopalnie węgla kamiennego w Polsce, a protest poparły ogólnokrajowe władze Solidarności i OPZZ. Do protestów i demonstracji dołączają też mieszkańcy śląskich miast, a 14 stycznia ulicami Bytomia przeszła kilkutysięczna demonstracja przeciwko likwidacji kopalń.

Pomimo kilku serii rozmów przedstawicieli rządu z górnikami, władze nie chcą odejść od planów likwidacyjnych. W ostatnich dniach zaczęli się natomiast zgłaszać prywatni inwestorzy, którzy deklarują możliwość kupna kopalni objętych programem rządowym.

Jednocześnie z sondażu Millword Brown wynika, że większość Polaków i Polek w sporze popiera protestujących górników. Poparcie dla nich zadeklarowało 68,5% badanych, a dla rządu zaledwie 15% respondentów.

Przedwczoraj, przed budynkiem Ministerstwa Gospodarki w Warszawie odbyła się pikieta solidarnościowa z protestującymi górnikami. Zorganizował ją Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza. W pikiecie wzięli udział członkowie Alternatywy Socjalistycznej, Pracowniczej Demokracji, Porozumienia Kobiet 8 Marca, Kolektywu Syrena oraz Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Uczestnicy i uczestniczki zwracali uwagę na zjawisko antypracowniczej i antyzwiązkowej propagandy, która ma miejsce w mediach. Podczas pikiety zebrano kilkadziesiąt śpiworów oraz koców dla strajkujących górników. W niedzielę zebrana pomoc, wraz z dodatkowymi artykułami takimi jak napoje czy witaminy, zostanie zawieziona przez warszawską komisję środowiskową OZZ IP na Śląsk.

Mimo protestów górników, w nocy z 15 na 16 stycznia rządowa ustawa przewidująca likwidację kopalń została przegłosowana. Głosowało 450 posłów. “Za” było 240 posłów (199 z PO, 36 z PSL i 5 posłów niezależnych), “przeciwko” było 208 (130 z PiS, 33 z SLD, 15 z KPSP, 14 z TR, 3 z BIG i 13 niezależnych), 2 posłów “wstrzymało się” (niezależni) a 9 nie głosowało.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz (1-7), Piotr Ciszewski (8)
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kolo
Użytkownik
kolo

Genialnie… kopalnie dobija sie podatkami i akcyza, odchodzacy prezes za swoje ‘zarzadzanie’ zamiast stryczka dostaje 960 tys odprawy, i biedaczysko zarabial tylko 80tys/miesiac. czy to jest jakis matrix ?! nawet w Rosji oplaca sie wydobywac wegiel i sprzedawac za granice! czym Polska rozni sie od innych narodow ze kazdemu wkolo sie prawie wszystko oplaca a u nas nie ? Czy to wina mordow nazistow i komunistow na inteligencji ?

beth
Użytkownik
beth

Jak od ćwierćwiecza postępuje się z polskim górnictwem obrazuje n/podany link;

http://wps.neon24.pl/post/117765,jak-niszczono-gornictwo-wegla-kamiennego-w-iii-rp

heniek_666
Użytkownik
heniek_666

Ciekawe kiedy Śląsk wykaże się inicjatywą separatystyczną. Ja jestem z Pomorza i też chętnie uniezależnił bym się od W-wy.

beth
Użytkownik
beth
dockx
Użytkownik
dockx

heniek_666,

Jestem z Warszawy i też bym chętnie tych złodziei z Wiejskiej wysłał w kosmos bez możliwości powrotu. Też bym z checia zaorał to co jest i zaczal od nowa. Niestety tak sie nie da bo ta banda złodziei ma zbyt dużą władzę w rękach i jest wspierana w swojej destrukcyjnej polityce przez zachód.

Twierdzę nawet, że taką mają misję. Na kolana przed Niemcami, USA i Izraelem. Tutaj maja być tylko obozy pracy, którymi kierują zachodnie firmy. Ani krzty własności.