Zanieczyszczone powietrze uznane za kancerogen

Opublikowano: 19.10.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 711

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) oficjalnie uznała, że zanieczyszczenia powietrza są kancerogenami. Dotychczas jedynie podejrzewano, że zanieczyszczone powietrze wywołuje nowotwory płuc. Teraz po konsultacjach z grupą eksperów uznano, że są one ważniejszym czynnikiem niż bierne palenie.

Już wcześniej IARC uznawała niektóre ze składników zanieczyszczenia powietrza – takie jak np. spaliny z silników diesla – za rakotwórcze. Teraz stwierdzono, że zanieczyszczenia jako całość wywołują nowotwory.

Zanieczyszczenia powietrza to złożona mieszanina gazów i pyłów, a jednym z najpoważniejszych zagrożeń są niezwykle małe cząsteczki pyłów, które trafiają głęboko do płuc gdzie mogą się odkładać. Co gorsza, pojedyncza osoba niewiele może zrobić, by uniknąć tego typu zagrożeń. “Możesz nie pić alkoholu i nie palić papierosów, ale nie możesz uniknąć zanieczyszczeń powietrza” – mówi profesor Francesca Dominici z Uniwersytetu Harvarda. Na szczęście ryzyko zapadnięcia na nowotwór z tego powodu jest niskie.

Z wcześniejszych badań wiemy, że zanieczyszczenia powietrza wywołują choroby serca i dróg oddechowych. Teraz eksperci IARC przeanalizowali ponad 1000 prac naukowych i uznali, że istnieją wystarczająco mocne dowody, by stwierdzić, że odpowiadają one również za nowotwory płuc. Zauważono też nieco zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu pęcherza. Zdaniem IARC w roku 2010 zanieczyszczenia powietrza były odpowiedzialne za 3,2 miliona zgonów, w tym 220 000 przypadków zgonów z powodu nowotworów płuc.

Należy przy tym podkreślić, że rozwój nowotworu zależy od bardzo wielu czynników, takich jak geny, styl życia czy ekspozycja na działanie szkodliwych substancji. Naukowcy wciąż próbują określić, które składniki zanieczyszczonego powietrza są najbardziej niebezpieczne. “Poziom zanieczyszczeń powietrza w USA jest znacznie niższy niż w przeszłości, a mimo to zanieczyszczenia te nadal powodują nowotwory i uszkodzenia płodu. Pytanie brzmi: w jaki sposób można oczyścić powietrze jeszcze bardziej” – zauważa profesor Dominici.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: MedicalXpress
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Lakszmi 19.10.2013 13:55

    naukowcy he musieli nad tym długo myśleć, choć od dawna wiadomo że oddychanie jest ważniejsze niż jedzenie
    życze zdrowia hehe wszystkim dla których ważniejszy jest “postemp” niż normalność

  2. Lakszmi 19.10.2013 13:56

    oczywiście chodzi o postęp ale nie do końca więc może być postemp 😉

  3. goldencja 20.10.2013 09:23

    To, że zanieczyszczone powietrze jest kancerogenne uczyli mnie w podstawówce w Polsce. Dziwne, że międzynarodowa agencja doszła do tego dopiero teraz. Czyżby propaganda tematu przed kolejnymi drastycznymi zmianami w prawie… tu zakazy opalania węglem i drzewem i może zmniejszenie ruchu w miastach poprzez utrudnienia drogowe? Kiedyś, gdy mieszkałam w jednym z większych miast w Polsce, droga do pracy samochodem zajmowała mi 4 minuty (kilka kilometrów przez centrum miasta!). Później zaczęły się remonty, które trwają od 5 lat cały czas na tych samych drogach (choć różnych odcinkach). Odkąd się zaczęły droga do pracy zajmowała mi 30 min, a powrotna 1.5 godziny! Można sobie tylko wyobrazić ilukrotnie wzrosła emisja spalin samochodowych. Jak ja się cieszę, że już tam nie mieszkam.

  4. matimozg 22.10.2013 18:02
  5. goldencja 22.10.2013 20:00

    @matimozg, właśnie w tym mieście kiedyś mieszkałam. 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.