Zamieszki w Hiszpanii przeciwko uwięzieniu rapera

Opublikowano: 21.02.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1192

Liczba osób zatrzymanych podczas zamieszek w Hiszpanii, w których uczestniczy radykalna lewica, domagająca się uwolnienia rapera Pablo Asela (Hasela) aresztowanego w tym tygodniu, przekroczyła 30 – poinformowała policja.

„Zatrzymano 34 osoby w związku z działaniami związanymi z niepokojami społecznymi i grabieżami w sobotę wieczorem: jedną w Lleidzie, dwie w Tarragonie, 31 w Barcelonie” – poinformowała na Twitterze katalońska policja Mossos de Escuadra.

Najgorzej sytuacja wyglądała w Barcelonie, gdzie radykałowie organizowali pogromy w centrum miasta, budowali barykady, podpalali je, wybijali witryny, rabowali, rzucali kamieniami i różnymi przedmiotami w policję. Uszkodzone zostały m.in. budynki Pałacu Muzyki i Giełdy. Radykałowie wypychali na ulicę i podpalali zaparkowane motocykle i motorowery. Ustalono tożsamość osoby, która oślepiła pilotów policyjnego helikoptera wskaźnikiem laserowym.

W Lleidzie protestujący rzucali kamieniami w policję. W Tarragonie grupa radykałów powybijała szyby w gmachu sądu i banku oraz obrzucała butelkami policjantów. Pogotowie ratunkowe Katalonii donosi na „Twitterze” o 13 poszkodowanych w Barcelonie, Lleidzie, Tarragonie i Cubelles. Dwie osoby trafiły do szpitala, stan jednej ocenia się jako średnio ciężki. Do starć z policją doszło też w Pampelunie (Navarra).

Protesty w Madrycie, które odbywały się na Plaza Callao przy wzmożonych patrolach policji, zakończyły się spokojnie. W sobotę akcje w obronie Asela odbyły się w ponad dwudziestu miastach.

Protesty w Hiszpanii rozpoczęły się we wtorek po aresztowaniu rapera Pablo Asela (Hasela), który został skazany na dziewięć miesięcy więzienia za obrazę monarchii i wychwalanie zakazanych organizacji terrorystycznych w piosenkach i mediach społecznościowych. W wielu miastach akcje przeradzają się w zamieszki i starcia z policją. Zatrzymano kilkadziesiąt osób (większość z nich została już zwolniona), ponad sto zostało rannych, w tym funkcjonariusze organów ścigania. W akcjach uczestniczą młodzi ludzie o skrajnie lewicowych poglądach i anarchiści.

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez powiedział w piątek, że konieczne jest wzmocnienie ochrony wolności słowa w tym kraju, ale użycie przemocy jest niedopuszczalne w żadnych okolicznościach.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.