Zamieszki w Atenach w rocznicę policyjnego zabójstwa

Opublikowano: 07.12.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 233

Jak co roku przez stolicę Grecji przeszedł marsz pamięci w rocznicę śmierci Aleksandrosa Grigoropulosa – nastolatka zabitego w 2008 właśnie przez policję.

Tragedia wydarzyła się 6 grudnia 2008 roku podczas masowych protestów uczniów i studentów przeciwko zmianom w systemie edukacji. Demonstracje szybko przerodziły się w zamieszki z policją. 15-letni Aleksandros Grigoropulos był w grupie 30 nastolatków, którzy obrzucili kamieniami radiowóz. Jeden z siedzących w nim policjantów oddał strzały w kierunku grupy – i śmiertelnie ranił chłopaka. To wydarzenie jeszcze bardziej wzmogło zamieszki na ulicach Aten.

Co roku 6 grudnia młodzi Grecy przechodzą ulicami w marszu upamiętniającym zabitego nastolatka. Co roku obowiązkowe są również starcia z policją.

Atmosfera ostatniego marszu była wyjątkowo bojowa – bezrobocie i niezadowolenie społeczne dodatkowo rozjuszyły demonstrujących, którzy wznosili anarchistyczne flagi i transparenty z hasłem „Stawiaj opór!”, podpalali śmietniki i rzucali w policjantów kamieniami.

Funkcjonariusze użyli wobec demonstrantów gazu łzawiącego. Mobilizacja policji była wyjątkowa o tyle, że 7 grudnia Grecy spodziewają się wizyty Recepa Tayyipa Erdogana. Z tego też powodu na spacyfikowanie demonstujących skierowano aż 2 tys. policjantów i rozstawiono ich w kordonach przed parlamentem i hotelami w centrum Aten (na trasie przejazdu prezydenta Turcji).

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o