Zamieszki po zwycięstwie Macrona

Opublikowano: 26.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2052

Kilka francuskich miast było w niedzielę wieczorem świadkami zamieszek po drugim z rzędu zwycięstwie Emmanuela Macrona w tamtejszych wyborach prezydenckich. Z policją starli się przede wszystkim anarchiści, którzy atakowali funkcjonariuszy albo ostrzeliwali fajerwerkami budynki administracji państwowej.

Demonstracje przeciwników obecnego prezydenta i francuskiej klasy politycznej odbywały się już po pierwszej turze wyborów. Dwa tygodnie temu na ulice francuskich miast wyszli więc zwolennicy skrajnej lewicy, wzywani do tego głównie przez nieformalne grupy anarchistyczne. Zamieszki zaczęły się wówczas już kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu wyników.

Podobnie było również w niedzielę. Protesty francuskiej Antify odbyły się między innymi w Paryżu, Lyonie, Rennes czy Tuluzie. Do największych starć z policją doszło na Placu Republiki w stolicy Francji, Policja zablokowała główne ulice w centrum Paryża, a ze względów bezpieczeństwa wcześniej niż zwykle zamknięte zostały kawiarnie.

Uczestnicy paryskiej demonstracji twierdzili, że są rządzeni od pięciu lat przez Macrona z powodu wad francuskiej demokracji. Następnie zostali potraktowani gazem łzawiącym i pałkami przez dobrze przygotowanych do zamieszek funkcjonariuszy.

Starcia w Lyonie rozpoczęły się prawie dwie godziny po zamknięciu lokali wyborczych. Ich uczestnicy zaczęli od wystrzeliwania fajerwerków w kierunku miejskiego ratusza i siedziby straży miejskiej. Później celem Antify stali się interweniujący policjanci oraz oddział jednego z banków.

Na podstawie: Leparisien.fr, Fdesouche.com, Actu.fr
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 26.04.2022 13:46

    chyba tylko muzułmanie na niego głosowali

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.