Zamieszki na tle religijnym po śmiertelnym zamachu

Opublikowano: 02.01.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 251

EGIPT. Koptyjscy chrześcijanie wyrazili swój gniew w starciu z siłami bezpieczeństwa po zamachu bombowym, w którym zginęło co najmniej 17 osób. W Aleksandrii, na północy Egiptu, doszło także do starć między muzułmanami i chrześcijanami.

Władze obwiniają za masakrę pochodzącego z zagranicy zamachowca-samobójcę. Koptowie mają żal do władz o to, że nie zapewniono im należytej ochrony.

Korestpondent euro news w Egipcie Mohamed Elhamy powiedział, że poważne starcia między przedstawicielami różnych grup religijnych mogą się zaostrzyć w najbliższych dniach. Władze wzywają do zachowania spokoju i wspólnego przeciwstawienia się aktom terroryzmu.

W wystąpieniu telewizyjnym prezydent Egiptu Hosni Mubarak powiedział: Odetniemy ręce terroryzmowi i mówię to tym, którzy spiskują przeciw nam, wygraliśmy wojnę przeciw terroryzmowi w 1990-tych. Popełniacie wielki błąd, jeśli sądzicie, że uciekniecie bez kary.

Według niektórych doniesień liczba zabitych wyniosła 21, a dziesiątki osób zostały ranne. Początkowo źródło wybuchu umiejscawiano w samochodzie-pułapce. Eksplozja miała miejsce, gdy wyznawcy opuszczali świątynię po mszy, która miała miejsce o północy.

W listopadzie 2009 roku Al-kaida wystosowała groźbę pod adresem Kościoła koptyjskiego w Egipcie.

Muzułmanie, przeważnie sunnici, stanowią 90 procent wierzących w Egipcie. Pozostałe 10 procent to chrześcijanie, głównie koptowie. Większość z 11,2 mln wiernych ortodoksyjnego Kościoła koptyjskiego mieszka w Egipcie. W tym kraju mieszkają też wszyscy wyznawcy Kościoła koptyjsko-katolickiego (ok. 210 tys.). Etnicznie są przeważnie potomkami rdzennych mieszkańców Egiptu, jeszcze sprzed muzułmańskiego podboju. W przypadku zaostrzenia konfliktu religijnego mogą stać się łatwo rozpoznawalnym celem indywidualnych ataków, gdyż mają na ręce tatuaż w kształcie krzyża.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o