Zamiast wracać do biura wolą złożyć wymówienie

Opublikowano: 09.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1668

Kanadyjskie statystyki jeszcze tego nie pokazują, ale w Stanach Zjednoczonych już widać wyraźną tendencję do odchodzenia z pracy. Pandemia zmieniła nasze życie, w tym także sposób myślenia o pracy.

Valerie Whitt, 50-latka z Markham, mówi, że gdyby nie COVID-19, pewnie nie miałaby odwagi, by złożyć wymówienie. Przez 13 lat pracowała jako menedżer projektu w Ontario Health. Każdego dnia traciła na dojazdy do pracy dwie godziny. Była zmęczona i wypalona, ale z drugiej strony bala się zrezygnować z pewnej i stabilnej posady. Jednak gdy przyszła pandemia i wprowadzono pracę zdalną, Whitt zobaczyła, że można żyć inaczej. Nie spieszyć się rano, mieć czas na przygotowanie posiłku i więcej energii, by zajmować się córkami w wieku 6 i 10 lat. Dlatego Whitt postanowiła zacząć swój własny biznes. “Pandemia uświadomiła mi, że są ważniejsze rzeczy niż kariera w korporacji”, mówi Valerie.

Kanadyjska gospodarka otwiera się po 15 miesiącach restrykcji. Pracownicy wracają do biur. Eksperci prognozują, że teraz czeka nas fala rezygnacji i wypowiedzeń. Będą się z tym wiązały braki siły roboczej w niektórych sektorach.

Steve Knox z firmy rekrutacyjnej Ceridian mówi, że pracodawcy już teraz widzą, że pracownicy nie są zainteresowani powrotem do biura i rezygnacją z pracy zdalnej. Część czuje się też wypalona i zmęczona pandemią, i dokonuje przewartościowania swojego życia.

W USA jest podobnie, przy czym zjawisko odchodzenia z pracy zaznacza się tam mocniej. Amerykański departament pracy podaje, że w kwietniu z pracy zrezygnowało 2,7 proc. pracowników – najwięcej od ponad 20 lat i znacznie więcej niż w kwietniu 2020, gdy wymówienie złożyło 1,6 proc. zatrudnionych. Knox zauważa, że kanada zawsze naśladuje tredy swojego południowego sąsiada.

Statistics Canada podało z kolei w maju, że 22 proc. kanadyjskich przedsiębiorców obawiało się odpływu wykwalifikowanych pracowników w ciągu następnych trzech miesięcy. Dla 23,8 proc. ankietowanych brak siły roboczej był coraz poważniejszym problemem. Kłopoty były odczuwalne przede wszystkim w handlu (32 proc.) i w hotelarstwie i gastronomii (31 proc.).

Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.