Zamachy na życie kolumbijskich Indian

Opublikowano: 02.02.2012 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 517

KOLUMBIA. Pierwszy miesiąc 2012 roku przyniósł kolejne dramatyczne doniesienia na temat praw i bezpieczeństwa rdzennych mieszkańców Kolumbii. Krajowa Organizacja Rdzennych Mieszkańców Kolumbii (ONIC) potępiła ataki i naruszenia praw człowieka do jakich doszło w ostatnich dniach 2011 roku i na początku roku bieżącego.

15 stycznia członkowie społeczności Indian Embera, Herminson i Alexander de Jesus Morales Zamora zostali zamordowani w Riosucio, w departamencie Caldas. „Odrzucamy ten akt przemocy i domagamy się respektowania naszych praw i integralności jako społeczności, jako ludzi reprezentujących odmienną kulturę” – napisała w oświadczeniu lokalna Rada ONIC, które skierowała do krajowych komisji praw człowieka i sprawiedliwości, organizacji pozarządowych i międzynarodowych oraz członków społeczeństwa obywatelskiego.

Herminson i Alexander de Jesus Morales Zamora (odpowiednio 29 i 24 lat), zniknęli 14 stycznia. Byli członkami społeczności z Ubabra i El Rebano. 16 stycznia ich rodziny otrzymały informacje gdzie się znajdują: odnaleziono ich we wspólnym miejscu pochówku w Cerro El Tigre. W oświadczeniu ONIC krytykuje „obecność uzbrojonych grup, które mordują i zagrażają rdzennej ludności”. Kilka dni wcześniej, 12 stycznia w departamencie Cauca zamordowano Jambalo Miliciadesa Trochez Conda. „Nie po raz pierwszy rdzenne terytoria naszych przodków zostają zaatakowane przez zbrojne grupy działające w regionie i nie po raz pierwszy opłakujemy członków naszych rodzin” – relacjonuje rada ONIC. Rdzenna rada Jambalo napisała, że w 2001 roku Miliciades był prześladowany przez zbrojne oddziały z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Od tamtej pory wielokrotnie grożono mu śmiercią. Zamordowany mężczyzna miał 39 lat i był ojcem siedmiorga dzieci.

Regionalna Rada Rdzennych Mieszkańców Cauca (CRIC) wyraziła poważne zaniepokojenie tym, że kolumbijski rząd nie podejmuje niezbędnych środków w celu ochrony życia i zachowania integralności lokalnych społeczności z północy Cauca.

Koniec 2011 roku i początek 2012, stały się areną gwałtownych zajść w południowej części kraju. Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez lokalne rady ONIC, 31 grudnia w Narino, dwóch uzbrojonych mężczyzn zamordowało indiańskiego lidera Jaime Chatazara. Kilka dni później członek ludu Awa był torturowany a następnie zamordowany. Dwie kobiety i 12 letnia dziewczyna z tej samej społeczności zostały zgwałcone. W tym samym czasie przeprowadzono zamachy na życie dwóch innych lokalnych przywódców indiańskich, lecz udało im się uniknąć śmierci.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: intercontinentalcry.org, onic.org.co
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. maleczka 05.02.2012 02:27

    a co oni tam bydleta zwachal ze tych indian chca wyprzec? malo im? zrec zrec zrec i byc glodnym ciagle…co za czasy!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.