Zamachy na chrześcijan i walki uliczne

NIGERIA. 40 osób zginęło po tym jak bomba wybuchła w katolickim kościele św. Teresy, w gęsto zaludnionej dzielnicy Madali w stolicy kraju – Abudży. 52 osoby zostały ranne. Wybuch był tak silny że uszkodził sąsiednie budynki. Zamach spowodował nieopisany chaos, w wyniku którego zabrakło karetek do dowożenia rannych do szpitali.

Kolejne ataki miały miejsce niespełna godzinę później: pierwszy miał miejsce w protestanckim kościele Mount of Fire and Miracles (ang. Kościół ognia i cudów) w centralnej części Jos, gdzie zginęła jedna osoba, a druga w kościele w północnym stanie Yobe w miejscowości Gadaka. Do ataku bombowego doszło także w kościele w Damarutu (północny – wschód Nigerii). Wg. świadków wydarzeń we wszystkich zamachach wiele osób zostało poważnie rannych.

Do zamachów przyznała się islamska organizacja Boko Haram (co wg wielu tłumaczeń oznacza „Wartości Zachodu są świętokradztwem”) która zorganizowała również szereg zamachów na kościoły katolickie i protestanckie w dwóch północno-wschodnich stanach Nigerii. W wyniku ataków śmierć poniosło około 100 osób. W sobotę natomiast miały miejsce walki bojówek Boko Haram z wojskiem nigeryjskim i oddziałami paramilitarnymi zorganizowanymi przez chrześcijan. W walkach zginęło 70 osób.

Ataki wywołały sprzeciw społeczności chrześcijańskiej. Młodzież chrześcijańska próbowała zablokować dostęp z Abudży do muzułmańskiej północy budując barykady na autostradzie w związku. Kilkutysięczny tłum został rozproszony przez policję i wojsko.

Zamachy potępił prezydent Nigerii Goodluck Jonathan oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych i stolica apostolska.

W walkach religijnych w Nigerii w samym stanie Yobe w ciągu 2 lat zginęło około tysiąc osób. Walki są często prowokowane przez bojówki muzułmańskie które domagają się wprowadzenia w całym kraju prawa koranicznego (które i tak już obowiązuje w kilku stanach na północy). Bojówkarze m.in Boko Haram atakują grupy chrześcijan ale również żyjących na północy wyznawców religii rdzennych jak animizm i szamanizm.

Źródło: Władza Rad