Zamach stanu w Sudanie z brakiem chleba w tle

Opublikowano: 26.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 699

Sudański gen. Abdel Fatah al-Burhan rozwiązał wczoraj tymczasowe, cywilne władze kraju, wprowadził stan wyjątkowy, kazał aresztować wszystkich cywilów z rządu (wraz z premierem) i ogłosił się szefem junty. Generał wystąpił w świeżo zdobytej przez armię telewizji, gdzie zapewnił, że do końca przyszłego roku powstanie w Sudanie cywilny rząd, ale inny. Kraj tymczasem coraz bardziej głodny.

Biuro obalonego premiera Abdallaha Hamdoka zdążyło jeszcze wezwać do manifestacji przeciw wojskowym. Pod siedzibę armii w stolicy przyszły tysiące ludzi, by „bronić rewolucji”, tj. cywilnego procesu transformacji politycznej po obaleniu dwa lata temu rządzącego 30 lat dyktatora Omara al-Beszira. Żołnierze otworzyli ogień do tłumu, było co najmniej kilkunastu rannych. Internet i telefony przestały działać. Od kilku miesięcy dochodziło w kraju do manifestacji zarówno zwolenników cywilnego rządu, jak i fanów wojska, które właściwie od niepodległości pociągało tam za sznurki.

W Chartumie, jak i innych miastach kraju, panuje nerwowa atmosfera z powodu ciągłych braków żywności i szczególnie chleba. Główną przyczyną jest blokada najważniejszego portu kraju Port Sudan nad Morzem Czerwonym. Setki ciężarówek od wielu dni stoją unieruchomione w porcie, który nie przyjmuje już żadnych statków, by nie płacić kar za nierozładowanie. Port blokują ludzie miejscowego plemiennego watażki Tirika Sajeda, zwolennika wojskowych. Część Sudańczyków ma nadzieję, że wraz z wygraną junty, da się znowu kupić chleb. Dawna opozycja wobec dyktatury jest podzielona.

Tak się złożyło, że gdy w Chartumie rozgrywał się zamach stanu i trwały szerokie aresztowania cywilnych polityków, przebywał tam Jeffrey Feltman, specjalny wysłannik Waszyngtonu do Sudanu. Pierwszą rzeczą, o którą zwrócił się do nowego rządu było pytanie, czy uznaje on podpisany niedawno układ o normalizacji stosunków z Izraelem, ale uspokoił go sam gen. al-Burhan, zapewniając, że państwo sudańskie uznaje wszystkie podpisane wcześniej układy.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 1 , średnia ocena wartości wpisu: 2,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.